| Pucca98 a întrebat:

cine imi zice si mie zece propozitii cu predicate verbale exprimate prin diateza pasiva? va rog.am nevoie urgent.

Răspuns Câştigător
| Adry05 a răspuns:

1)Rezumatele au fost predate de elevi.(subliniezi "au fost predate"
2) Cartea a ffost citita de Mihai.(a fost citita)
3) Mancarea a fost gatita de mama. (a fost gatita)
4) Masina a fost spalata de tata.(a fost spalata)
5) Cainele a fost plimbat de vecina.(a fost plimbat)
6) Tema a fost scrisa de elev.(a fost scrisa)
7) Fructele au fost culese de bunica.(au fost culese)
8) Compunerea a fost facuta de Mihaela.(a fost facuta)
9) Masina a fost condusa de Andrei.(a fost condusa)
10) Rochia a fost purtata de Ileana. (a fost purtata)
Sper ca-s bune:*, mult succes! Si apropo, ai grija cu temele pe site ca o sa-ti sara ceilalti in capbig grin

8 răspunsuri:
| Mauve a răspuns:

Atunci cand pui o intrebare sunt impuse niste reguli pe care trebuie sa le respecti.Una dintre ele se refera la teme: In atentia elevilor/studentilor: Nu acceptam intrebari prin intermediul carora incercati sa va rezolvati temele pentru acasa sau temele de vacanta. Cei care nu vor respecta acest aspect risca sa fie sanctionati prin stergerea/ suspendarea contului. De asta a spus Adry05 sa ai grija.happy

| Pastiluţă a răspuns:

O să-ţi sară în cap pentru că TPU spune că nu ai voie să ceri rezultatele unor teme de la şcoală aici pe site :d.De aceea.Ai grijă pe viitor kiss

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu nuuu

| Pucca98 explică:

Multumesc. la ce te referi prin " o sa-ti sara ceilalti in cap"?big grin

| Oana_Onutza_1998 a răspuns:

Hello ..doresc si eu 3 propozitii cu prediacate verbale exprimate prin verb la modul imperativ!
Urgentttt

| Dragos4500 a răspuns:

El a ajuns profesor.(a ajuns)

| Dragos4500 a răspuns:

Maria de gandeste la plecare.(se gandeste)