| AnemonaP a întrebat:

Cum functioneaza o casa de amanet? Nu am amanetat niciodata nimic.Am un inel de aur ce mi-a ramas mic,de vandut nu am reusit sa il vand si as vrea sa il amanetez. Daca nu mai vreau sa il recuperez, nu mai trebuie sa platesc nu? sau cum? Nu prea am inteles din spusele altora. Funda

5 răspunsuri:
| TheAce a răspuns:

Propriu zis, o casa de amanet e o entitate care vinde si cumpara B2C (business to client). Daca vrei sa vinzi ceva, te duci si le arati celor de acolo. Daca ei doresc sa cumpere atunci vor face o oferta care poate fi ulterior negociata de cele mai multe ori. Aurul va fi mereu cumparat pentru ca e centrul de interes al caselor de amanet din Romania. Daca vrei sa il amanetezi atunci vei primi undeva la 70% din pretul pe care l-ai primi daca ai vinde produsul si intr-un termen stabilit cu cumparatorul vei avea ocazia sa iti cumperi obiectul din nou, platind o dobanda. Daca doresti sa vinzi produsul atunci nu vei mai putea sa il recuperezi. Gramul de aur de 24 k se cumpara cu undeva la 110Ron la amanet, cel de 18 cu undeva la 90-95. Se cantareste inelul dupa ce se verifica si se face o oferta.

| neutrino a răspuns:

Inelul tau va fi evaluat la o suma ce reprezinta cel mult 50% din valoarea lui reala. Te reintorci bine, daca nu, e si mai bine pentru mandru patron.

| AnemonaP explică (pentru neutrino):

Deci pot sa iau banii pentru inel, si sa nu ii mai dau, daca nu mai vreau inelul.

| neutrino a răspuns (pentru AnemonaP):

Da.

| Bpr_Vlas_1997 a răspuns:

Da, daca e sa ne gandim logic, cand pui in gaj un lucru, acel lucru se echivaleaza cu valoarea bunului obtinut sau imprumutat. In acest caz, poti sa faci troc ( schimb bun contra bun) cu persoana jurodica a companiei sau a persoanei cu care efectuezi schimbul. Bafta!