| anonim_4396 a întrebat:

Daca întâlnesc un indicator cu cedează trecerea si trebuie sa acord prioritate celorlalte vehicule sau intalnesc indicatorul stop si sunt in treapta a 2-a sau a3-a după ce pornesc iar trebuie neapărat sa schimb treapta 1? Sau când este o coloana in așteptare?

6 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Dupa stop bagi 1ª viteza si pleci de pe loc, la cedeaza trecerea cu indicator lasi sa treaca masinile care vin din stanga, dreapta si fata ta apoi cand nu e nimeni pleci, daca nu e indicator de cedeaza trecerea se acorda prioritate vehiculelor care vin din dreapta sau care au intentia sa vireze in dreapta

suntserios
| suntserios a răspuns:

Zii instructorului ca nu stii sa faci pornirea de pe loc si sa insiste pe treaba asta pentru ca prea multe intrebari de genul pui

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

La "cedeaza trecerea" nu esti obligata sa opresti de tot, poti sa incetinesti doar, sa stai in treapta a 2-a, iar daca e liber accelerezi usor si treci intersectia cu a 2-a. Daca in intersectie sunt masini carora trebuie sa le acorzi prioritate, opresti pana trec, apoi bagi treapta 1 si pleci.
Daca ai semnul STOP, indiferent cat de pustiu e drumul, trebuie sa opresti de tot, sa bagi treapta 1 si apoi sa pleci.

greece12
| greece12 a răspuns:

Daca nu intri in viteza intaia,risti sa ti se opreasca motorul si sa nu pornesti din loc.
Dar si ca sa opresti,pentru a ceda trecerea,trebuie sa reduci treapta de viteza,altfel vei opri cu rotile fluierand,risti un mic derapaj si,pe ploaie,un mare derapaj,sa ai grija.
Ca sa opresti, trebuie sa reduci treapta de viteza.
Ca sa pornesti din nou, pleci cu treapta intaia.
Banuiesc ca nu ti-a explicat nimeni cum functioneaza o masina si de ce de pe loc pleci cu viteza intaia...ia intreba-l pe instructorul tau, o sa-ti spuna!
Poti memora mecanic ca de pe loc se pleaca intotdeauna cu treapta 1, dar daca ai si o explicatie,vei intelege firesc si simplu,fara sa mai gresesti vreodata.
Nu fii stresata la volan,concentreaza-te, respira adanc si nu te pierde, dupa ce te vei obisnui cu traficul, vei zambi singura amintindu-ti ce ai intrebat acum...
happy
Bafta maxima la carnet, astept mesaj ca l-ai luat!

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Indicatorul stop presupune sa OPRESTI masina in punctul cu maxima vizibilitate si sa te asiguri din toate directiile. Normal ca trebuie sa schimbi treapta I, asta daca nu cumva vrei sa pleci cu treapta a II-a de pe loc (ceea ce-ar fi o idiotenie).
La intalnirea indicatorului cedeaza trecerea oprirea nu este obligatorie asa ca poti ataca intersectia si in treapta a II-a. Depinde de vizibilitate, de cate masini parcate sunt in intersectie, etc.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca roata s-a oprit bagi a 1-a si astepti cu piciorul pe ambreiaj.
Daca roata se invarte cat de incet, poti sa ramai cu a 2-a.