| Eu07notemo a întrebat:

De ce unii se taie? Adică se taie si nu stiu sa răspundă de ce? Eu nu ii judec. Ii inteleg. Si eu ma cam tai dar nu prea stiu ce sa le răspund prietenilor cand ma intreaba de ce. Tot ce stiu. E ca atunci cand ma tai ma simt mai bine.

10 răspunsuri:
| Ofiintă a răspuns:

Buna,
uneori viata te poate conduce in anumite situatii imprevizibile, neplacute, incomode.
Oricat de stapani pe sine am fi, unii se declara persoana autoritare, hotarate dar, cum am mai spus viata este extrem de imprevizibila.
Caracterul nostru se poate schimba pe masura situatiilor pe care le intalnim.
Uneori, o persoana sigura pe sine, la intalnirea unui obstacol se poate schimba, poate ceda psihic, suntem oameni, astfel starile respective sunt de inteles. Eu nu judec pe nimeni, nu sunt in aceasta masura si nu am dreptul sa o fac.

| AFR81 a răspuns:

O fi poate o forma de terapie pentru ei, dar, in principal, de prosti ce sunt. Asta este raspunsul pentru prima ta intrebare. Cine are o problema sa mearga la un psiholog, nu sa se taie pe maini.

| Jorah a răspuns:

Se exteriorizează, înlocuiesc durerea psihică cu cea fizică, am cunoscut mulți oameni cu acest viciu (îi zic așa pentru că la un moment dat, pentru ei a devenit un viciu și nu puteau s-a 10 minute fără să nu-și facă o tăietură). Nu știu ce să zic, nu sunt de acord cu self-harm-ul, dar nu-ți pot impune să încetezi pentru că e viața ta și faci ce vrei.

| RAY a răspuns:

Asa isi reprima frustrarile cu ocazia asta isi exprima si ceea ce simt ei

| Drimmero a răspuns:

Cand prostia depaseste cote maxime, e timpul sa iei o lama si sa te faci de comanda!

| Deaad a răspuns:

De ce in **** mai intrebi atunci de ce "unii" se taie daca te tai si tu?
SI ti-ai raspuns singur.

Oricum tot, emolau nenorocit care vrea sa fie cool ramai.

| AlexDFY a răspuns:

E foarte ok sa o faci intr-o limita

| anonima0101 a răspuns:

Nu m-am tăiat niciodata, mi se pare un lucru prostesc dar din cate stiu unii îşi fac tăieturi pentru că încearcă să facă faţă unei suferinţe emoţionale. Majoritatea celor care îşi fac tăieturi nu vor să moară. Ei vor doar să pună capăt zbuciumului sufletesc.

| g4mma a răspuns:

Pentru ca e mistoo

| Lorena7712 a răspuns:

Multi o fac din "necaz" ca sa ii zic asa. Poate asta va linisteste pe voi pe moment dar... Nu rezolvati nimic daca va taiati.