| Adella21 a întrebat:

De curand am fost la coafor pentru a ma tunde. Aveam parul tuns drept si il voiam in V,plus ca parul imi era foarte ars si varfurile despicate. Si acum imi mai e asa,dar nu chiar ca si inainte. Coafeza mi-a spus ca ar trebui sa folosesc o masca pentru par (tin sa mentionez ca eu folosesc doar sampon,inainte foloseam si balsam,dar nu eram multumita de el si am renuntat la el),dar nu stiu de care. eu am parul destul de scurt si il pot majoritatea timpului pe spate. Mi se uleiaza la radacina foarte repede (chiar a treia zi dupa spalare) si parca nu are niciun volum. Revenind la intrebarea mea propriu zisa,ce fel de masca mi-as putea lua pentru parul meu? Cum am mai spus,am nevoie de una pentru volum,sa nu mi se mai uleieze atat de tare (pentru ca sunt nevoita sa ma spal aproape zilnic pe cap din cauza aceasta,desi stiu ca nu e bine) si pentru varfuri, imi sunt aspre, cred ca si uscate si despicate. Am nevoie de cat mai multe raspunsuri si cat mai rapide.

Răspuns Câştigător
| justanotheruser99 a răspuns:

In primul rand, scalpul secreta sebum deoarece vârfurile îți sunt prea uscate si tinde sa îți hrănească firul de par. Cu cat te vei spala mai des cu atat ti se va murdări mai repede. Așa ca, ai nevoie de o masca pentru hidratarea si regenerarea firului de par. Daca îți e hidratat corespunzator nu ti se va unge si vei avea volum, totodată vârfurile ti se vor regenera. Așa ca ai putea folosi măști de par cu ulei de argan, măsline, ricin, cu gălbenuș de ou si miere, cu ceai de mușețel, etc. O alta alternativa pentru repararea parului ar fi tratamentul cu petrol, care stimulează cresterea firului de par (e foarte bun, si eu l-am folosit si nu a trebuit sa ma spăl pe cap doar o data pe săptămână, deoarece parul nu mi se murdarea).
Sfat: daca vrei sa scapi de vârfurile despicate, tunde din doua in doua luni cam un centimetru din par, astfel acesta nu se va concentra pe reparare ci pe creștere.

| Adella21 explică (pentru justanotheruser99):

As vrea sa-mi cumpar masca, nu sa o prepar acasa

4 răspunsuri:
| justanotheruser99 a răspuns:

Da, exista gata facute la magazinele naturiste.

| Adella21 explică (pentru justanotheruser99):

Deci sa inteleg ca mi-ar trebui una pentru hidratarea si regenerarea firului de par

| justanotheruser99 a răspuns:

Da, cam așa ceva happy