| Ruxandra15 a întrebat:

Deci nu mai suport. Taiicamiu este un alcoolic jegos. M-am saturat de el. Bea in continuu 2 sticle de coniac pe zi, una de vin, juma de tuica si una de bere. Ma face in toate felurile deci absolut in toate. Eu asa nu mai rezist ori il otravesc ori ii infig un cutit in gat. Nu stiu cine ar suporta sa fie jighnit zilnic si amenintat. Ce as putea face sa scap de el?

7 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Daca ai scapa de el prin vorbele de mai sus, gandeste-te de 10000 de ori ce vrei sa faci cu viata ta. Ok, scapi de jigniri, desi te va paste inchisoarea pentru comiterea unei crime. Tu-ti decizi viitorul. Alege?

Lasa-l sa trancaneasca si fa-l ca si cum nu l-ai auzi, ignoranta doare cel mai tare. Din moment ce a ajuns alcoolic inseamna ca are o suparare pe suflet de se inneaca in alcool, banuiesc ca nu era asa acum 10-13 ani... tu stii mai bine. Cu atat cat ii raspunzi si tu urat, cu atat vei primi mai multe jigniri. Alcoolul face ravagii creierului si un om nu mai gandeste in starea de ebrietate in care se afla.

Poti vorbi cu mama ta sa il duceti la un centru de dezalcolizare si sa aveti si o consiliere de familie, pentru a trece peste aceste momente.

Fruntea sus si nu te lasa calcata in picioare!

| Ruxandra15 explică (pentru MihaelaDart):

Da pai maicasa a vandut casa varului meu fara sa il anunte si pe fiusu probabil de aia bea dar imi vine sai sparg sticlele in cap.

| Jipa95 a răspuns:

Du-l la sapunari sau la spitalu nr. 9 ca de alcool nu vad cum ar putea sa scape.

| Radu284 a răspuns:

Te bate? Daca nu, invata sa nu-ti mai pese de ce zice. De ce te-ar afecta parerea unui alcoolic?

| Winchester308 a răspuns:

Cutit? Asta te baga in colivie.
Spune-i tatalui tau ca are mari sanse sa moara daca bea alcool contrafacut care e metanol.Au murit oameni intoxicati cu tuica ce continea metanol.Nici nu trebuie sa fie numai metanol, poate sa fie un amestec.
Poate asta-l potoleste...
Sper ca nu esti proasta.Altfel...vorbele nu te vor ajuta cu nimic.
Inainte sa recurgi la cutit citeste asta si gandeste-te bine la ce am zis. Poate-ti lumineaza mintea.

| Ruxandra15 explică (pentru Winchester308):

De cand aveam 5 ani bea in continuu, din cauza lui m-am apucat de fumat.

| Henryk17 a răspuns:

Încearcă să te rogi la dumnezeu să îi luminească mintea