| anonim_4396 a întrebat:

Bună dragi TPU, am 16 ani jumate fac 17 în iulie..am coșuri din clasa a 7-a.din cauza că m-am dar cu fond de ten...dar nu foarte des.dar mi-a afectat tenul îm timp și îmi atingeam fața mereu nefiind obișnuită să am coșuri.și am încercat multe soluții gen masca de argilă aslavital și crema de curățare a tenului..am folosit 6 luni masca și crema o folosesc de 2 luni aproape.și am mai încercat și multe lucruri.să fac sport să-mi schimb mediu de viață..am abea 55kg.și numai beau acidulat de o lună nici pâine numai mănânc. încerc să scap și de lactate.o să încerc și pastilele claritin să îmi dau seama la ce am alergie..nu am mers la derma pt că nu-mi permit momentan.și am auzit că usturoiul face bine în combinațir cu smântâbă sau apă.dar vreau să știu cu ce ați scăpat voi..sunt disperată nu le mai suport.îți dau mereu o stare de singurătate. timiditate.îmi e teamă și să vorbesc cu un băiat de cele mai multe ori.dar încerc să îmi păstrez caracterul care am fost mereu să nu par așa..am coșuri mereu în bărbie și pe obrazul stâng acum. uneori și în frunte și pe lângă ureche puțin.și pe spate și vara îmi dispar..folosesc de 2 zile o soluție tonică de curățare și e foarte ok.dar ni văd rezultate și nu mă aștept la ceva rapid.și sora mea are de la 15 ani și are 21 și a încercat mai multe ca mine.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Vladd97 a răspuns:

Renunta la fast-food complet, fara sucuri, chipsuri sau alte prostii, dus in fiecare zi sau macar spala-te dimineata cu apa si sapun pe fata, poate chiar si seara si din cand in cand spala-te si cu apa cu bicarbonat de sodiu, consuma multa apa si fructe sau sucuri facute in casa. Tot ce consumi sa fie cat mai natural. Un suc foarte bun natural e sucul de sfecla rosie. Poti pune si ceva pe langa daca nu iti place gustul (alte fructe mai dulci sau miere).
Sau mai e o varianta pe care nu o specific, dar cred ca e subinteleasa big grin

| Loritpugirl1998 a răspuns:

Sunt alergică la săpun..crema de la aslavital este fără săpun, nu mănânc fast-food, chipsuri, pâine, sucuri acidulate..beau peste 2l de apă pe zi, nu am încercat bicarbonatul. sfecla de roșie am să o încerc