| Ralucax3 a întrebat:

La examenele din clasa a 8-a, ce subiecte se dau mai exact adica voua ce exercitii vi sau dat si din ce? happy.

3 răspunsuri:
| BlackEyedGirl a răspuns:

La examene in general se dau asa:
la romana: primul subiect este un text la prima vedere, poate fi poezie sau proza, apoi niste exercitii pe baza textului, cum ar fi: -gaseste sinonime pentru anumite cuvinte din text
-scrie rolul cratimei in structura X
-selecteaza din text un pasaj care arata spatiul/timpul
-arata prin doua argumente ca textul apartine unei opere epice/lirice
(si la subiectul asta, de obicei ultimele 2 puncte sunt mai grel putin)
-alege din text o figura de stil si comenteaz-o in 5-10 randuri
-comenteaza in x randuri prima strofa (sau un pasaj din text)

Tot la subiectul 1 mai ai de facut o compunere pe baza textului in general, cum ar fi sa caracterizezi un personaj din text sau sa demonstrezi integral ca e opera epica/lirica, sau iti poate da o compunere libera pornind de la un citat din text sau pornind de la tema textului, (nu mai stiu exact cat e limita, daca e o pagina sau mai mult)

La subiectul 2 iti da un text non-literar, cum ar fi un articol dintr-o revista si cateva exercitii pe baza lui cum ar fi: la primul iti da o propozitie din el si te intreaba ce fel de propozitie este (predicativa, atributiva etc. si iti da 3 variante de raspuns, iar tu trebuie sa o alegi pe cea corecta); sau te pune sa zici despre ce e vorba in articol sau data si revista unde a fost publicat, in fine partea asta e foarte usoara, toate detaliile le gasesti in text. Compunerea este de obicei un text argumentativ pe o tema data.

Asa, la matematica primul subiect e foarte simplu, trebuie sa scrii numai raspunsurile. Partea a 2-a e putin mai grea, adica trebuie sa faci rezolvarile integral. Nu mai stiu exact cate exercitii sunt, dar sigur iti va da ceva din functii, divizibilitate, adica si subiectul 2 e usor, doar ca e mai mult de scris, cum am mai spus.
Subiectul 3 pot spune ca e mai greu, Sunt 2 probleme, fiecare are cam 2-3-4 subpuncte daca tin minte bine. Prima problema o sa fie o figura in spatiu. La primele 2 subpuncte o sa fie ceva usor, cum ar fi sa afli o latura sau sa calculezi aria sau volumul, adica ceva simplu de calculat, si la ultimul subpunct s-ar putea sa fie ceva mai greu, dar nu mai stiu exact ce. Uar la a 2-a problema te ia cu texte nasoale (exemplu: un teren de fotbal are lungimea 50 m si diametrul 30 m) si ca la problema dinainte primele 2 subpuncte sunt de calculat ceva mai usor, dar ultimul sau ultimele 2 sunt mai grele putin, dar iar nu mai stiu exact... Oricum ca sa intelegi mai bine ce ti-am scris aici poti sa intri pe edu.ro si gasesti acolo mai multe modele de subiecte. :*

| anonima01 a răspuns:

In general se da din toata materia, nu sunt foarte multe subiecte insa ai cate un subpunct din fiecare. La matematica prima parte e grila, dupa vor mai fi doua parti, una de algebra si una de geometrie, la geometrie vei avea la sigur o problema cu geometrie in spatiu si una cu geometrie in plan.
La romana ai doua parti, prima va fi cu un text literar si vei avea de facut exercitii pebaza lui si dupa o compunere, eu am avut de caracterizat un personaj, asta a fost anul trecut, insa poti primi sa faci demonstratia ca apartine de o specie si chestii in genul. La a doua parte este un text informativ si vei avea tot de facut niste exercitii pe baza textului, partea asta e ceva mai usoara si dupa ai de facut o compunere imaginativa.
Asa s-a dat anul trecut si banuiesc ca asa se va da si anul asta. Sper ca te-am ajutat si daca mai ai vreo intrebare poti sa mi-o pui. Oricum, vei mai da simulari si te vei mai obisnuii si ceva foarte important sa nu te panichezi, daca nu stii ceva sa nu ramai prea mult la el, sa treci peste. Bafta si sa iei nota mare. happy

| 1234abcd a răspuns:

Cauta pe net o sa gasesti... sau poti ruga proful/profa de la clasa si iti dea niste subiecte din ani trecut (cu siguranta are )

sa stii ca e mai usor decat creziwinking trebuie doar sa te concentrezi si sa inveti un pic si totul o sa fie ok