| mynameisCezar a întrebat:

Buna
La mine in clasa exista multe "Grupulete " ""bisericute".
Sunt la liceu si vreau sa elimin aceste grupuri.
Cum fac sa scap de ele si cum putem sa fim mai uniti in clasa?

Răspuns Câştigător
| dannyel86 a răspuns:

Grupuri, bisericute sunt in orice colectiv. Nu ai cum sa placi pe toti sau sa ai cu toata lumea pasiuni comune. Ca sa reusesti sa faci din grupul tau o mare familie, ar trebui sa te aleaga seful clasei si sa propui solutii pentru "uniunea colegiala" pe care ti-o doresti. Poate nu iti iese, dar tu poti incerca!

4 răspunsuri:
| SkyPilot a răspuns:

Intr--un colectiv adunat in mod aleator, este normal sa existe afinitati diferite pe baza carora se vor forma aceste "bisericute". Nu ai cum sa le desfaci. Ce poti face este sa organizezi in clasa activitati care sa ii uneasca pe toti. Astfel bisericutele vor deveni mai putin evidente.

| NoName0x0 a răspuns:

Din pacate pentru tine nu iti sta tie in putere sa le elimini deoarece pur si simplu nu poti impune cuiva cu cine sa vorbeasca. Deci nu vei scapa de ele decat daca cei care fac "bisericute" nu le vor mai face. Dar iti dai seama ca sunt sanse foarte, foarte, foarte minime, nu? In alta ordine de idei... Ca sa fiti mai uniti ca si clasa faceti activitati impreuna gen : petrecere de Craciun.

| mynameisCezar explică (pentru NoName0x0):

Va multumesc pentru raspunsuri

| NoName0x0 a răspuns (pentru mynameisCezar):

Nu ai pentru ce!