| anonim_4396 a întrebat:

Buna lume. Am 16 ani și trebuie să stau mereu cu sora mea mai mica. Mama și tata lucrează, eu trebuie sa stau cu ea pana pe la ora patru sau mai mult. Sora mea are 8 ani. Problema e ca nu pot sa merg nicăieri. Gen, dacă vreau să dorm la o prietena sau sa mergla ștrand sau într-o excursie de câteva zile nu pot pentru ca trebuie sa stau cu ea. Tot timpul a fost asa, de când mă știu eu. De mers cu familia într-o excursie nu ne permitem si nici o bonă care sa stea cu ea. Oricum eu cred ca sora mea e destul de mare încât să stea singura câteva ore dar părintii mei nu sunt de acord cu asta. Am vorbit cu ei dar au zis ca asta e viata și când voi fi mai mare voi avea timp de toate. Dar, mie nu mi se pare corect, adică am 16 ani ar trebui să mă distrez mai ales ca e vara, dar nu pot. Ce credeti ca ar trebui sa fac?

7 răspunsuri:
| MenInShadow a răspuns:

Zici ca-i mare lucru. Zici ca daca ai 16 ani esti obligat sa te distrezi.
Hai sa-ti zic o chestii, distractia pe care o s-o ai tu, in 90% din timp o sa fie pe banii parintilor, daca ei nu-ti mai dau bani, tu faci ciuciu.

Ia incearca tu sa faci si ce zic ei si sa lasi distractia la o parte, sa incepi sa-ti procuri tu bani si atunci sa ai fite si sa comentezi ca nu poti sa te distrezi, ca trebuie sa stai cu sora ta, si nu stiu ce.

In loc sa fi o lepra si sa nu faci nimic, pentru ca a sta cu un copil nu-i cine stie ce treaba, mai bine ai tine gura inchisa, si ti-ai vedea de treaba.
De la ora 4 ai timp sa faci ce vrei tu, 6 sau chiar 8 ore, depinde pana la cat stai seara (ca tot erai revoltat ca-i vara).

Asa ca nu stiu de ce te plangi, zici ca ai cine stie ce drepturi, si ca ei refuza sa-ti accepte si respecte acele drepturi.

| TheUnikBiby a răspuns:

Si eu am o sora mai mica, iar in ultimii ani a tot trebuit sa stau cu ea. Stiu ca uneori poate fi enervant, dar gandeste-te ca parintii tai sunt norocosi ca esti tu sa ai grija de ea. Petrece-ti timpul cu ea invatand-o diferite lucruri si vei vedea ca timpul trece repede. Da, e vara. Dar sa fim seriosi, preferi sa stai afara sa te bata soarele-n cap si sa mori de cald sau sa iesi seara frumos si sa poti face mai multe lucruri? Si pana la urma, daca tot vrei sa iesi undeva, poti sa o iei si pe ea. Du-o in parc si in timp ce o lasi sa se joace poti chema o prietena si sa stai cu ea.

| pufulescu a răspuns:

Nu cred ca poti schimba treaba, dar poti intoarce ceva din situatie in favoarea ta. Nu ai spus ce program liber ai seara, daca te lasa sa iesi? Daca te lasa, chiar nu e justificat sa te plangi, dar daca nu vor tu trebuie sa incepi sa le ceri asta, sa spui ca ai o varsta si ai nevoie de timp pentru a socializa. Apo adu argumentul ca "ai fost fata buna" si i-ai ajutat avand grija de sora ta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Chiar e un chin sa stai cu ea pana la ora patru? Poti sa mergi oriunde, doar ca o iei si pe ea. Nu inteleg cu ce te incomodeaza. Eu una as prefera sa imi petrec timpul cu sora mea distrandu-ma si invatand-o multe lucruri decat sa hoinaresc nu stiu pe unde cu prietenii. Mai mult de atat, la ora patru nu e tarziu sa iesi si tu unde vrei si cu cine vrei, e vara, ziua e mai lunga. Cred ca abia astepti sa creasca si sa scapi de grija ei. Sa faci cumva sa nu afle asta cand va fi de varsta ta sau mai mare.

| Kenya a răspuns:

E nasol, dar n-ai ce face. Parintii tai muncesc pentru voi. Si ce e asa rau? La 4 afara e canicula nu ai ce cauta, poti iesi dupa 6-7 cu prietenele. Poti sa o iei cu tine la strand, n-ai ce face.

| IonuţR1995 a răspuns:

E sora ta si ar trebui sa stai cu ea. Nu e corect, dar ea ce vina are... ca parintii vostri nu-si pot permite o bona?
Mai vorbeste cu ei, macar s-o lase singura sa vada daca se intampla ceva. Nu prea cred ca ar face ceva in casa. Ati putea inchide butelia, ascunde cutitele si asta e, inchisa in casa, fara o cheie. Si nu se intampla nimic. Propune-le asta. Un mic experiment.

Mult succes!

| Quiin a răspuns:

Vorbeste cu sora ta si spune-i sa nu le spuna parintilor ca ai plecat si inainte sa se intoarca ei tu sa fii acasa. Cred ca e singura modalitate. Sau pur si simplu nu ii mai asculti.