| antonelayoo a întrebat:

Machiajele au data de expirare? Si ce se intampla daca te dai cu un ruj/fard expirat?

Răspuns Câştigător
| Andra23Maria a răspuns:

Buna! Da... in general machiajele nu au o anumita data de expirare inscriptionata cum ar fi la suc sau altceva... Ele (unele) au valabilitate 12 luni de la deschidere (exemplu) dar cel mai bine verifici. Arata o cutiuta deschisa (ca de crema de maini laughing ) pe ambalaj si deasupra un numar care indica cat timp mai este valabila de la deschidere). Daca te dai cu un ruj/fard expirat iti cauzeaza pielii! Chiar daca la unele nu se manifesta in exterior,,, incredientele'' din care este obtinut machiajul expira si e ca si cum ai manca ceva stricat. SFAT : NU FOLOSII SI NU CUMPARA UN MACHIAJ PE CARE NU E INSCRIPTIONATA ACEA CUTIUTA, SI DACA NU O GASESTI, INTREABA VANZATORUL! laughing) Funda? :p

4 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Nu pune data de expirare pe unele din ele dar daca trece termenul, o sa apara iritatii pe piele.

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns:

Au. Dar acuma, daca is expirate de vreo luna doar, nu cred ca au nimic. Adica, na, nu te pune sa te dai cu de alea din 2000-2001 ca poate patesti ceva la piele sau ochi.

| mihai69 a răspuns:

Da, au.
Poți să nu pățești nimic, sau poți să te alegi cu ceva afecțiuni (uneori grave) ale pielii. Evită folosirea produselor expirate, de orice fel!

| OnuOnulică a răspuns:

Fiecare produs, aliment are o data de expirare indiferent de cauza.O sa ai mancarimi sau o sa iti iasa diverse bubite pe fata.