Ai şi tu o întrebare ? Pune-o aici

2820971intrebari
Cupio.ro
Ultimele intrebari
Twitter
micşorează boxul
Categorii
micşorează boxul
Blogul tău poate ajuta
TRAFIC
20 Dec
SATI 263.034AFISARI
126.907VIZITE
111.401V. UNICI
11 Martie 2012
Gabitza03 intreaba:

Buna! maine am test la chimie din masa moleculara si nu am fost la lectie,am vazut ca au facut exercitii,dar nu stiu cum se fac.ma poate ajuta cineva?sa imi explice va rogsad?

Urmareste intrebarea Adauga la favorite
Ce nota dai intrebarii?
  • Raspuns castigator
    11 Martie 2012 19:55

Pai e f simplu.Calculezi masa atomica a fiecarui element si le aduni.De exemplu ai masa moleculara a elementului 4XY.Te uiti in tabel la masa atomica a elementului X, apoi inmultesti cu 4, deoarece se ia de 4 ori. Dupa aceea te uiti la masa atomica a elementului Ysi aduni 4 x M(Y)+M(X). Daca ai de exemplu Masa atomica a lui (SO)4 faci 4(Masa atomica a sulfului + masa atomica a oxigenului). Sper k ti-am fost de folosbig grin

• 2 răspunsuri RSS raspunsuri)
  • 11 Martie 2012 19:49
    BlackAngel232001 a răspuns:
    Te pot ajuta.Eu inca sunt mica dar sper sa te pot ajuta.PS:eu nu fac chimie.Deci poti intra aici si poti vedea detalii http://www.google.ro/url?sa=t&rct=j&q=masa%20moleculara&source=web&cd=1&ved=0CCsQFjAA&url=http%3A%2F%2Fro.wikipedia.org%2Fwiki%2FMas%25C4%2583_molecular%25C4%2583&ei=weRcT-buMYnhtQbUxuiNDA&usg=AFQjCNH9t0vzpMzhtC_X7J6cdL2wKdjxbQ&cad=rja sau

Data: 27.02. 2007
    Clasa: a VII- a
    Obiectul: chimie
    Profesor: CANILA MIHAELA-LUIZA
    Tema: Formule chimice.Masa moleculara. Mol.
    Tipul lectiei: verificare si consolidare cu ajutorul exercitiilor si problemelor
    Scopul lectiei: sa cunoasca terminologia si conventiile stiintifice privind formulele chimice, sa cunoasca algoritmii de rezolvare a problemelor referitoare la formule chimice, masa moleculara, mol de molecule.
    Obiective de referinta: 1.1, 1.2, 2.4
    Obiective operationale:
    - Sa reprezinte symbolic formulele chimice ale diferitelor substante compuse pe baza valentei elementelor sau a ionilor poliatomici si sa utilizeze terminologia cunoscuta
    - Sa utilizeze informatiile date de formulele chimice in rezolvarea unor situatii problema
    - Sa aplice reguli si algoritmi de rezolvare a problemelor cantitative de determinare a formulelor chimice, a denumirilor, de calculare a masei moleculare, calculare a numarului de moli, calculare a numarului de molecule, de calculare a cantitatii dintr-un element corespunzatoare unei cantitati de substanta compusa sau de calculare a unei cantitati de substanta compusa corespunzatoare unei cantitati date de element
    Resurse:
    - Materiale: manual, fisa de exercitii si probleme, S.P., tabla, creta
    - Procedurale: conversatia, explicatia, modelarea, exercitiul, algoritmizarea, activitate de grup si individuala, autoevaluarea
    - Umane: elevii si profesorul
    Etapele lectiei:
    1. moment organizatoric:
    - notarea absentelor
    - restabilirea linistii in clasa
    2. verificarea cunostintelor despre:
    - simbol chimic,
    - valenta
    - formula chimica
    - masa atomica
    - masa moleculara
    - numarului lui Avogadro
    - mol...
  • 11 Martie 2012 19:57
    DenissXr a răspuns:
    Io doar ce am ajuns si pot sa-ti explic:*
    DECI mASA MOLECULARA a...sa spunem uneo molecule de apa adica H2O este egala cu masa atomica a hidrogenului[si vei gasi intr-un tabel aceste mase] inmultzita cu 2 plus masa atomica a oxigenului[la fel o s.o gasesti intr, un tabel] si este agala cu 2 + 16= 18 deci masa moleculara a moleculei de apa adica H2O este 18 intzeles? fundita:X:X