| nuuuuuppps a întrebat:

Miercuri trebuie sa plec la verisoara mea din Piatra Neamt. Ea vrea sa mergem duminica la strand dar eu nici nu stiu sa inot,sunt mai timida,nu am un costum de baie nou, locuiesc la 40km de oras si nu am timp sa.mi iau unul nou. Ce ma fac?

5 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Poarta si unul mai vechi, n-are nimic. Si nu conteaza atta de mult ca nu stii sa inoti, poti sta pur si simplu in apa, va stropiti, va jucati c-o minge de plaja eventual etc. Gasiti voi ce sa faceti, distractie placuta! happy

| MenInShadow a răspuns:

Daca vrei sa te duci, te duci, daca nu, nu.
Timiditatea o sa fie cu tine mult timp de acum inainte, si nu o sa scapi de ea decat infruntandu-o.
Nu trebuie neaparat sa innoti, intrii in apa intr-o zona in care nu e nevoie sa innoti.

Sau chiar daca te duci, poti sa nici nu intrii in apa, te duci si stai pe margine, nu-i nevoie sa te balacesti, ii spui ca nu-ti place si ca ai venit doar sa te relaxezi sau sa te bronzezi.

Si daca nu ai costum de baie nou nu-i cine stie ce. Exista doua tipuri de oameni. Normali, care se uita la tine, si 3 secunde mai tarziu nici nu mai stiu ca existi pe planeta asta, si snobi, sau oameni prosti, care se uita si te barfesc 5 minute pentru ceva anume, iar apoi, la fel, uita ca existi.

Du-te, daca poti, distreaza-te, si nu pune mare pret pe cei din jurul tau. Majoritatea n-o sa se uite la tine, si daca se uita cineva, dupa putin timp o sa uite ca existi.
Nu te controleaza nimeni sa vada cat de nou este costumul tau de baie, fiecare isi vede de treaba lui.
Daca, costumul arata ok, nu are tot felul de gauri, sau cel putin nu arata oribil, atunci e suficient, nu trebuie sa-ti cumperi ceva nou, oricum nimeni de acolo nu o sa se intereseze de costumul tau de baie si nu cred ca merita sa dai bani sa-ti zica verisoara ta "misto costum" si atat.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Te duci cu ala vechi... daca nu e rupt si e curat nu ii pasa nimanui... si ce daca nu stii sa inoti crezi ca toata lumea care se duce la strand inoata?

| Neo12 a răspuns:

Bună!
Nu trebuie să îți cumperi neapărat unul nou. Îi poți spune chiar ei că nu ai avut când să ajungi în oraș și poate te-ar împrumuta cu unul. Dacă nu știi să înoți și nu există nici salvari (este normal să fie pentru că legea așa prevede..ca la orice piscină/strand să existe salvamar) stai în apa mai mică și încearcă să profiți de vreme..de loc, să te bronzezi, să te relaxezi.
Când o să vezi că toate persoanele o să fie cu zeci de costume diferite și că unele chiar o să facă topless, nu cred că o să-ți mai fie așa rușine.
O zi plăcută și nu uita să te distrezi!

| KateBubble a răspuns:

Poți să îți iei costum de baie de la Piatra Neamț. Doar ai timp până duminică. Apoi, nu văd ce legătură are timiditatea cu mersul la ștrand...acolo te duci să te simți bine, nu să te dai în spectacol.