Întrebare recomandată | Paulixx a întrebat:

Nu stiu ce sa mai fac. Sunt clasa a IX a la Sn. In generala am avut numai medii de 9 si 10, si cate 2 medii de 8 asa. Per total 9.50. Iar acum, in semestrul 1, am dat o in bara rau de tot. Am ramas corigenta la fizica( tin sa mentonez ca profesoara este cunoscuta dupa notele proaste si severitatea ei). Dar nu e ca si cum asta ar fi tot. Am media 5 la mate si chimie, am medii mici peste tot. Media generala ar fi acum 8, 3. Observ dezamagirea din ochii parintilor. Oricum niciodata nu m am priceput la chimie si fizica, de aceea as dori sa ma transfer. Dar sunt asa demoralizata... increderea la pamant.Si parintii mei sunt genul care spun ca odata cu notele astea am viitorul asigura ca fiind unul nu prea stralucit ( vanzatoare sau maturator - chestii din astea) ceea ce ma descurajeaza si mai tare. As dori sfaturi sau situatii asemanatoare. Ceva care sa ma motiveze...

42 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Sincer,notele de la liceu nu conteaza pentru nimic, la fel si mediile.Conteaza sa iei bacalaureatul si sa te bazezi pe materiile care iti trebuiesc mai departe, la facultate, sa inveti doar la ce ai nevoie, la ce iti place.Nu sunt deloc tragedii notele mai proaste la liceu.happy

| Hombre a răspuns:

Baga la cap ce ti-a spus @EllaYlk nimic mai mult.

| corbulalbrosu a răspuns:

Inseamna ca notele din generala nu au reflectat corect nivelul cunostintelor tale la unele materii. Invatamantul liceal reclama cunostinte mai aprofundate si din acest motiv sunt optiunile de profile agreate de fiecare in parte.Nu este vina ta faptul ca nu intelegi materiile abstracte/exacte cum sunt matematica, fizica sau chimia care nu pot fi tocite sau memorate. Sfatul meu este sa te transferi intro clasa cu profil umanist/filologie. Rezultatele se vor schimba radical bineinteles cu putin efort si din partea ta.

| SkyPilot a răspuns:

Te gandesti la viitorul tau. Te gandesti ca poti. Te organizezi. Faci in fiecare zi cate ceva la toate materiile unde ai note proaste.
Este normal ca la liceu sa nu mai mearga ca la generala, dar si tu trebuie sa te adptezi, sa muncesti mai mult si mai eficient.

| ALGator a răspuns:

Cam prea mult "parintii mei, parintii mei".

Care sint interesele tale personale (nu ale parintilor)? Spune sincer, nu ma intereseaza sa spui "ce vrea lumea sa auda". Daca nu stii deloc, spune asa cum e - nu e interogatoriu.

Ce este "Sn"?

Mai discutam dupa ce aflu si lucrurile astea.

| buzeduulci a răspuns (pentru ALGator):

STIINTELE NATURII ..si e pe pratea de real, un profil la care se pune accentul pe fizica, chimie si biologie

| ALGator a răspuns:

Anul 1 e cel mai greu din cauza acomodarii. Ești descurajata.
Viitorul tău nu constă numai din notele dintr-a IX-a și nici din ce vor părinții.
Încearcă doar să termini anul. Și 5 ESTE o notă.
Nu "citi" în ochii părinților, încearcă să vorbești serios cu ei.
Dacă ți se pare că umanul e pentru tine, pregătește-ți transferul de pe acum.
Ai avea mari șanse să te redresezei și aici la real daca vei găsi de cuviință.
În clasa a X-a eram la real, deși chemarea mea era umanul (nu l-am făcut niciodată). Am luat niște meditații la mate cu un profesor liniștit și m-au pus pe linia de plutire. Dar nu am mizat niciodată pe note maxime ci am fost mulțumit cu 7-8 pentru că aveam alte vise. Am studiat mai departe, mi-am construit viața bucățică cu bucățică și crede-mă că nu a ieșit rău deloc.
Încearcă sa iei niște meditații, strict la ce îți e mai greu, dar cu un bun pedagog, nu cu o zgripturoaica, ca să te consolidezi. Pornești în ritmul tău și apoi accelerezi cît crezi tu. Asta ajută.
Înțeleg că ți-e greu. Ai intrat în panică și asta iti reduce capacitatea la mai puțin de jumătate.
Treci anul cum o fi, vorbește cu părinții tăi, transfera-te. Dar încearcă să iei hotărâri cînd ești calmă și pas cu pas. E timp și pentru "viitor" dar mai importantă ești tu.
Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lenea si minciuna sant prietene bune cu lipsurile si neajunsurile in viata.voi faceti greseala sa invatati numai pentru note si asta cam cand credeti ca veti fi ascultati.in rest chiueala tata fiindca, am nota nu ma asculta.totul se plateste in viata,si mereu vine o zi a scadentei a bilantului, si daca esti mai jos, pleci mai de jos, daca esti in frunte, trebuie sa te mentii.notiunile din scoala,nu-ti trebuiesc toate acum,dar iti sant predate si TREBUIE sa le inveti, fiindca atunci cand o sa ai nevoie de ele, sa le ai. Ceva care sa te motiveze? Daca faci ceva pentru tine, macar fa foarte bine si daca esti acolo intre cei ca tine macar fii cel mai bun, ori printre cei mai buni.

| ALGator a răspuns (pentru anonim_4396):

"voi faceti greseala sa invatati numai pentru note"
Tot sistemul social e gindit asa, iar copiilor, elevilor li se baga asta in cap cu forta. Ar trebui sa fie ei mai destepti decit adultii?
Incearca parintii sa-i invete pe copii despre placerea pura de a face ceva bine si de cum te simti dupa aceea? La fel cum te simti dupa ce ai coborit o panta grea cu schiurile sau ai cistigat un meci care te-a cotonogit dar te-a facut sa simti fericirea?
Exista ceva in spatele notelor si parintii in marea lor majoritate nu sint capabili sa transmita acest lucru. Copiii nu sint prosti. Dar daca îi coplesesti cu amenintari si umiliri îi zapacesti.
Bineinteles ca si notiunea de "mediocritate" si "reusita in viata" sint reduse la niste stereotipuri de catre adulti.
Te asigur ca vorbesc din experienta. Stiu cum ies lucrurile cind se procedeaza si "altfel".

| anonim_4396 a răspuns (pentru ALGator):

Si cu ce-l ajuta asta pe paulix? copii mei au fost afectati de cativa ani de haos in invatamant unde fiecare ministru a schimbat ceva si au fost cativa.erau zapaciti,incat a trebuit sa le spun sa invete totul,orice,si teoretic si practic,fiindca avand in vedere mersul vremurilor si ale societatii,ei trebuie sa fie supraoameni,sa stie de toate, sa faca de toate, sa poata de toate.Dar in esenta, sa-si gaseasca un drum in viata, si sa mearga pe el drept si mai ales sa stie ce e la capatul drumului.Fiindca asa putem discuta aici ani de zile, si nu ajungem la nici un rezultat.Paulix o invata,no invata, nu stiu dar stiu sigur ca isi va gasi o directie oarecare, si va merge pe ea, cand va fi mare.iar cine trebuie il va ajuta, daca se va ajuta si singur fiindca societatea nu-l va ajuta cu nimic.

| ALGator a răspuns (pentru anonim_4396):

Dupa parerea mea haosul in invatamint a fost completat cu o confuzie in gindirea societatii si a parintilor.
Paulix pare a fi intr-o situatie de criza cu cauze foarte specifice care nu au de-a face cu strategiile pe termen lung de invatare si cu ambitiile pe termen lung. Din cauza asta cred ca sfaturile trebuie nuantate pe acest lucru. De abia dupa ce iese din starea criza acuta in care pare ca se afla se poate vorbi de principii generale legate de rostul invataturii si de "supraoameni".

| anonim_4396 a răspuns (pentru ALGator):

Al gator? pregatire cu cineva destoinic, la obiectele deficitare.am observat ca merge si inca bine.in rest, raceala atitudinii intre elevi-profesori, nu va regla niciodata nimic.ma gandesc ca daca as fi profesor,cu cata grija as actiona in interesul lor acuma,si cat de atent as fi, la a cladi caractere, si nu la a le baga in cap notiuni reci si abstracte, neintelese, din lipsa de timp si mai ales lipsa de interes.Sa treaca ora, sa-mi iau salariul.ASTA E PROSTIE OMENEASCA, si nu har profesoral.

| ALGator a răspuns (pentru anonim_4396):

Iaca, sîntem de acord.
Si sa admitem ca nici parintii nu sint supraoameni, desi ar trebui sa incerce. A inceput sa ma frapeze situatia in care parinti pentru care "copilul lor e lumina ochilor" (propriile declaratii, sau iluzii) dar care il fac sa sufere, il umilesc si zapacesc ca sa nu se faca ei de rusine fata de "baba din blocul de vizavi". Of, desertaciune...
Am avut colegi de liceu care au comis crima de a nu intra la facultate. Pe linga ca i-a blamat toata Strada Mare, s-au ales si cu dispretul si raceala parintilor pentru multi ani de atunci incolo. Imi perspectiva timpului am realizat ca si acesti colegi erau la fel de demni de respect si simpatie pentru ca nu au facut nimic nici ulterior care sa le fi putut fi reprosat.

| Trandafirii a răspuns:

Pai ai putea avea profesor acasa, dar media 8 e foarte buna, tot ce este peste 7 e bun

| BereCalda a răspuns (pentru Trandafirii):

Băi,de ex la şcoală ţi se pare că media 7 e bună? te faci de toată ruşinea cu o medie ca asta, şi orice prost poate să aibă media 8, e simplu.

| Happinessssss a răspuns (pentru Trandafirii):

Ba nu e asa! 7 nu e o nota buna, 7 este pentru cei mediocri! Depinde de capicitatea fiecarei persoane! Parintii ei au pretentii de la ea deoarece inainte lua note foarte bune. Nu compara tu un 7 cu un 10! Daca pentru tine e de-ajuns, e ok. Fiecare cu capacitatea sa!

| ALGator a răspuns (pentru Happinessssss):

Bineinteles ca 10>7 intodeauna. Dar sint situatii cind un 7 e mai important decit un 10. Depinde de miza, de situatia si faza in care te afli.
La fel si cu mediocritatea.
Notele nu confera automat profunzime. E bine sa le ai, dar daca notele mari nu lasa urme in personalitatea ta atunci notele nu si-au atins scopul.
In cazul concret al lui Paulixx, e vorba de o strategie de a reveni la linia de plutire si de a recapata un tonus psihic robust. Si nu de a tinti la o panoplie de zeciuri de undeva de sus de pe firmament.
Ar trebui sa fim mai intelegatori si fata de cei care nu viseaza sa traiasca la maximum performantei. In primul rind avem obligatia empatiei. Poate ca ne vom intilni cindva in viata cu un astfel de om "mediocru" si, surpriza, va insemna ceva pentr noi. Nu se stie niciodata.
P.S. Nu vreau sa relativizez meritul celor care trudesc sa invete si se aleg cu note mari. Ce-i al lor e al lor.

| timeOUT a răspuns:

Ar trebui sa inveti, crezi ca spun o prostie, te inseli, la aceste note nu te pasioneaza, sunt convins ca poti invata o lectie la chimie, o lectie la fizica, prin care iti poti "asigura" un parcurs mai usor peste eventualele "esecuri". dar sa stii ca se intampla des ca cei ce ajung in primul an de liceu sa pateasca asa, cum am mai citit, este un alt nivel la liceu, dar sunt sigur ca o sa te mobilizezi mai bine semenstrul viitor, (si un sfat, incearca sa iti faci mediile generale pe la mijlocul semestrului, te ajuta, in sensul ca stii unde trebuie sa maii inveti pentru cateva nota, sau sa te mentii, la liceu totul este o "vanatoare".)

| YouAreWhatYouRead a răspuns:

Heii. Și eu am trecut acum la liceu și la chimie prima mea notă a fost 4, notă care m-a demoralizat foarte tare.dar, la urmatorul test am luat 6, apoi i-am zis profei ca vreau sa îmi măresc media și la mărire am luat 10. Ideea e să ai foarte multă voință și când te pui pe învățat să nu ai lucruri care sa îți distragă atenția..gen, dupa doua propoziții, te mai uiți puțin pe facebook, ca să vezi dacă ți-a dat x like la poză. Nouă ne-au adus recent la liceu o carte "Tehnici de superînvățare" - Oana Panagoret, C.M. Armeanu, în care ți se dau sfaturi despre cum să înveți repede și bine. încă nu am citit-o, dar fiind în situația în care ești, ți-o recomand. Încă ceva, notele nu sunt atât de importante, deși știu sentimentul prin care treci și mai ales așteptările părinților, dar gândește-te că trebuie să îți rămână ție ceva în cap, nu să înveți doar pentru note. Multă baftă! P.S. La ce liceu ești? big grin

| Anonim340 a răspuns:

Stiu senzația. Si eu la fel. Dar sa stii ca viața are suișuri si coborâșuri. Cand cazi, gândește-te ca, cineva, acolo sus, se gandeste la tine, dar nu te poate ajuta. Gândește-te ca cineva nu s-ar bucura ca tu cazi dar nu te mai ridici. Gândește-te ca faci un lucru bun sa te ridici. Nu e vorba doar de viitorul tău, dar si de personalitatea ta, si de tine. Dacă cazi, ridicate, nu lasă alte persoane sa te doboare sau sa meargă in fata ta! Si tine minte: frica este doar in capul tău si totul e posibil!

| Greenthrone75 a răspuns:

Tu nu simti sichimbarea, dar psihicul tau da.Sunt mult mai multe notiuni, mai grele, complicate.
Eu ti-as propune sa faci un test cu modurile de invatare.Este vorba de trei feluri de invatat:audtiv-a; vizual-v; practic sau kinestezic-p(eu stiu, diriga ne omoara cu astea). auta pe net un test de genul asta, fal cu cea m mare sinceritate si vezi ce fel de mod de invatare ai. Daca ies doua nici o problema; auditiv-vizual(sublinieaza si citeste ideile principale ale lectiei cu voce tare apoi dezvoltale fara caiet); etc.Te mai informezi tu! Daca ai ceva de spus lasa u coment!winking

| BadassFox a răspuns:

Faptul ca ai media 8.3 nu iti poate determina viitorul, IN SPECIAL PE CLASA A IX-A! Pe clasa a VIII-a am aceleasi probleme cu parintii si profesorii. Pe clasa a VI-a media generala mi-a iesit 10 curat, iar faptul ca in clasa a VII-a si a VIII-a nu am note chiar asa bune ( media semestrului 9.77 ) NU decid viitorul. Intr-o facultate poti intra cu note de 6 si 7, depinde si de ce facultate vrei sa faci. Fa-ti un program, limiteaza timpul pe telefon, timpul la calculator ( iti recomand aplicatia OFFTIME pentru Android, te ajuta sa iti mentii concentrarea in timpul invatatului sau al temei ), invata sa iti economisesti timpul, nu mai iesi sambata seara daca tu luni ai test sau examen. Toata lumea mai face greseli, nici mie nu imi place fizica. Retine lucrurile importante, nu toci, niciodata nu este bine sa tocesti. Invata sa nu asculti criticile parintilor si al profesorilor, si arata-le ca o sa iti ridici situatia la invatatura! Sper ca te-am ajutat.

| Miur a răspuns:

Eu spun ca atunci cand ajungi acasa sa nu te pui la telefon sau calculator. Iti faci prima data temele si daca in urmatoarea zi nu ai teste doar citesti lectile de 2 sau 3 ori, chiar si 1 data daca la aceea materie te pricepi mai bine. O sa vezi ca o sa-ti termini temel din ce in ce mai repede si o sa-ti ramana timp si pentru alte activitatiwinking

| SimSimina1995Sisi222SweetSweet a răspuns:

Dragă, să știi că așa e. Să știi că la majoritatea școlilor in gimnazială notele sunt vânt, dacă tu te-ai increzut in mediile tale din giminazială, ar trebui să gândești cu creierul, nu cu alt organ.
In generală e numai corupție și ***** dacă vrei să știi examenele contează.
Dar trebuie s-o iei de la capăt, să inveți mai bine. Urmează o săptămână de vacanță in care poți invăța.
Chiar dacă s-a intâmplat asta, n-a căzut cerul. Dumnezeu e tot acolo sus, nu placă nicăieri și-ți stă la dispoziție ca să zic așa.
Nu uita, dacă te descurajezi nu faci nimic.
Și dacă ai colegi care te tachineaza din cauza asta, nu-i lua in seamă. Pe mine mă tachinează pentru orice, nu numai pentru note chiar dacă nu sunt mici, dar nu-mi pasă.

| BeaK a răspuns:

Eu sunt tot in a IX-a la specializarea Stiinte ale naturii (bio-chimie) deoarece iubesc matematica, fizica, biologia si chimie. Diriginta mea e profa de fizica si sincer sa zic si ea este destul de severa si sa nu mai zic ca nu preda ca lumea...in ultimele cinci minute incepe sa predea si scrie cu mana stanga pe tabla si in mana dreapta are buretele si sterge rapid tot ce scrie..iti poti imagina cat este de nasol..Acum in cazul tau ar trebui sa incerci sa citesti de mai multe ori lectia si sa incerci sa intelegi toate notiunile de acolo.Aaa si iti dau un sfat prietenesc nu citi doar din caiet ci cauta mai multe surse si daca profesorul/profesoara vede ca ai habar de acea lectie poti fi sigura ca vei trece..Si inca ceva daca ai nevoie de ajutorul meu la ceva din fizica, chimie si mate atunci te pot ajuta cu mare placere. Sper ca ti-am fost de folos si spor la invatat :*!

| jagbetinte a răspuns:

Stai putin, inveti pentru parintii tai? Sa invete ei daca sunt dezamagiti, eu am trecut si prin generala si prin liceu, si stiu ca notele nu arata valoarea. Tu invata pentru tine si ceea ce iti place, daca ai 5 la un obiect e foarte important sa stii intr-adevar de acel 5. Degeaba inveti pentru nota pentru ca in cateva zile/saptamani/luni uiti, si totul e 0barat. Nu uita ca treci prin scoala pentru cultura ta generala si pentru a-ti extinde capacitatile, asa ca daca ai citit o chestie la fizica, din care ai invatat ceva, nu conteaza ca ai 5, e mai bine decat cei care invata de 10 si uita tot. In privinta transferarii, gandeste-te la ce iti place, daca vrei altceva, poti sa te transferi. Si inca ceva, fi tu cea care esti, fa ceea ce simti. O sa te simti mai bine daca suferi in urma alegerilor tale decat ale celorlalti, pentru ca indiferent ce alegi mereu o sa ai parte si de bune si de rele, asa ca macar fa ceea ce doresti. Nu ma mai lungesc...

| CatalinaAdela a răspuns:

Si mie mi-au scazut mult mediile la intrarea in liceu, din cauza ca eram atrasa de alte lucruri si incantata uitasem sa mai invat. Asta pana acum, cand m-am trezit ca mai am foarte putin pana la bac rolling on the floor

| EllaYlk a răspuns:

Tu trebuie să știi ce te motivează cu adevărat. Trebuie să te gândești că înveți pentru tine, nu pentru părinții tăi. Ei au avut șansa de a învăța la vremea lor. Acum e vremea ta să te afirmi și să nu te dai bătută. Eu în clasa a VIII-a la chimie aveam doar 7 și 8, rar câte un 9. Am ajuns la liceu și am avut doar 10. La matematică în clasa a IX-a am avut doar 10 și 9, apoi brusc pentru că i-am zis profului niște vorbe mai dure mi-a trântit un 3 și mi-a zis că nu o să mai îmi scot media. Am tras din greu și am ieșit cu cea mai mare medie din clasă, atât la mate, cât și la celelalte materii. Trebuie doar să vrei să faci ceva, să ai ambiție și să răzbești. Ține minte, înveți pentru tine și viitorul tău, nu pentru altcineva!

| Die112 a răspuns:

Lasa-i naibii, daca nu stiu sa te sustina asta inseamna ca nu sunt cu adevarat parinti, tu fii okay, ca o sa treci si pe asta

| valentina8731 a răspuns:

Iti spun eu care este problema tot ce se intampla este peste puterile tale incearca se te transferi sau sa iti puna meditatii si la inceput de liceu asa sunt toti profesorii vor sa para rai dar eu cred ca o sa te treaca important este sa stii cate ceva din materia respectiva.Eu tot asa nu am spus la nimeni ca nu ma pricep pur si simplu n u pot sa invat de una singura si uite ca am ramas in urma chiar in a 12 a si asa nu am mai putut lua bacul. te rog eu spune la toata lumea ca nu poti si gata nu sta asa ca sa patesti ca mine.

| NeagoeDodu1998 a răspuns:

Trebuie sa inveti in stilul tau, eu asa fac ( ascult muzica, ma uit la filme despre lectie etc.)

| Octavian226 a răspuns:

Buna. Incearca sa te meditezi la materiile care iti dau batai asa mari de cap ca sa poti lua note mai mari. Daca asa este profesoara severa si da note mici nu ai ce sa'i faci asa o face de mult timp probabil. Si eu am avut un profesor de geografie cam la fel. Dadea note mici la toti si cand invatau. Sper ca te-am ajutat ceau'

| IWolfy a răspuns:

Buna.nu trebuie sa te intristezi foarte tare, eu sunt tot aIXa si am media 5 si la chimie si la fizica.doar pentru ca ai luat note mici acum nu inseamna ca totul s-a terminat si ca viitorul tau este distrus.liceul este o treapta noua a vietii si dureaza ceva sa te acomodezi.viitorul tau nu depinde de 10 pe linie.viitorul tau depinde de ceea ce vrei sa faci si sa devii.capul sus totul va fi bine.tot ce trebuie sa faci este sa te concentrezi la celelalte materii.sincer vorbind fizica si chimia pentru majoritatea sunt egale cu o limba straina laughing))

| Neo7 a răspuns:

Bună draga mea, este şi normal să numai fie cum era. Eşti la liceu, dai de belele, te îndrăgosteşti de băieţi şi te pierzi şi numai ştii ce să faci. Dar anii de liceu sunt uni dintre cei mai frumoşi din viaţa ta, crede.mă. Sigur a fost un motiv care te.a lăsat în jos, dar poate o să te ambiţioneze motivarea ta de sine, că vrei mai mult şi poţi mai mult, pentru tine, pentru ai tăi şi viitorul tău. Fă ţi viaţa, dar încearcă să stai bine cu şcoala şi dacă vrei să ajungi ceva în viaţă luptă pentru asta, învaţă să ai medii totuşi bune şi bucură.te de viaţă. Cam atât, nu ştiu cu ce te pot ajuta mai mult.te pup kiss

| dani1tivi a răspuns:

Hmmm.Exact in asemenea situatie am fost si eu, in generala aveam note bune, iar la liceu note mult mai slabe.Doar ca eu, cand am vazut notele, mam transferat la un alt profil, unul mai simplu dar cu viitor, oarecum,.Mam transferat la un profil pedagogic...materii simple, fara bac din mate, practica la fel..simpla,o facem la gradinita, fara alte introduceri te-as sfatui sa fi tu insusi.Cea mai buna mativatie e sa vrei sa fi cea mai buna din clasa.Vei reusi! bafta!

| Cojocaru_Florentina_1999 a răspuns:

Poti face meditatii cu un profesor care stie si care te intelege. Poti face exercitii in fiecare zi. Asa am facut si eu la matematica si acum inteleg mult mai bine. Trebuie sa ai incredere si in tine si trebuie sa stii ca poti.

| Normal123 a răspuns:

Daca vrei note bune o sa ai. Daca cineva iti spune ca nu poti, tu de fapt poti dar esti oprita de vorbele altuia.Nu te mai lasa intimidata! Orice problema se poate rezolva cu putina gandire! SUCCES

| AndreeaCB a răspuns:

Trebuie sa-ti recapeti increderea in tine si in propriile forte. chiar daca nu agreezi aceste materii, incerca sa le intelegi incetul cu incetul... Dupa ce iti preda profesoara\profesorul, cand ajungi acasa i-a caitul si parcurge toata lectia pana o intelegi.

| NARCISRARES a răspuns:

Buna Paulixx,
Element motivator, este saltul pe care l ai facut in alt sistem de invatamant, in alta arie de cunostinte, o alta grupare de cunostinte. Sunt ferm convins ca si interesul tau este diminuat fata de elementele scolare din generala. Nu stiu dar poate a intervenit ceva si pe parte sentimentala care si acest aspect diminueaza " atentia distributiva". Nu i un capat de tara ce spui tu, cu totii am trecut exact prin aceleasi probleme---Generala - liceu, liceu facultate. facultate - serviciu, serviciu - familie. Este o problema de trac si de acomodare, singura oportunitate de care sa te agati, sa ti cauti timp pentru dezvoltarea ariei de cunostinte atat uman dar mai mult intelectual ca asta conteaza cel mai mult la tine -----peste vreo 15 ani. Crede ma! Asadar capul sus, zambetul pe buze, indragesteti parintii, fa ti timp pentru starea si elementul intelectual, >>> in acelasi timp nu trebuie sa te neglijezi nici pe tine personal. Fii ambianta, imbina utilul cu placutul. Succes