| Bvb_Marius_1995 a întrebat:

Am 21 de ani si nu mai stiu ce e cu mine pur si simplu ma urasc si imi urasc viata.
Acum 7 luni am avut un episod depresiv cu anxietate! Cauzele? Fara numar sad.
Plangeam cu orele nu dormeam nu mancam imi era tot timpul frica ca ceva rau se va intampla, problemele care im general mi-se pareau inutile acum le vad apocaliptice, pe langa astea aveam si sintome fizice frisoane dureri de cap transpiram nu puteam sa reapir atacuri de dureri musculare etc si nici in momentul de fata nu mia trecut dupa spitale injectii medicamente etc.
Ce as putea face sa imi revin ca cedez pe zi ce trece sad

2 răspunsuri:
| WaterDrop a răspuns:

Salut Marius.Ce ai descris tu este anxietate intr`adevar.De obicei dureaza intre 1 si 6 luni, daca nu te ocupi de ea si de obicei nu prea trece cu medicamente sau injectii.La unele persoane nu trece deloc toata viata, are tendinta sa revina daca nu este rezolvata cauza.Ea se activeaza atunci cand un sentiment devine atat de puternic incat subconstientul nostru "incaleca" partea constienta.Cauza deci, este acest sentiment/e.Ai mentionat deja de doctori deci banuiesc ca nu ti-au gasit nimic altceva.Trebuie sa inveti sa te relaxezi si sa iti faci creierul sa ignore aceste simptome.Cu cat te gandesti mai mult la ele, cu atat mai mult vor reveni.Este indicat sa-ti rezolvi fricile legate de acele sentimente.
Cum iti petreci toata ziua? De ce te temi? (in afara de fricile cauzate de anxietate) Ce crezi tu ca ti-a declansat`o? ( o relatie esuata, o durere intensa, o tragedie in familie, etc.)

| Bvb_Marius_1995 explică:

Nu stiu ce a declansat-o stateam intr-o seara de duminica linistit la tv si am simtit calduri puternice din stomac pana la cam dar cum eram racit am crezut ca de la febra a doua zi nu mai puteam manca, a treia zi dureri in tot corpul mai ales in piept si eram panicat ca nu stiam ce am etc am facut o gramada de analize toate bune pana am mentionat unui doctor ca imi tremura mainile apoi si-a dat seama ce am apoi a urmat medicamente cu kg spital etc apoi mi-am revenit un pic dar dupa 2 saptamani a revenit problema!