| XxBlueRosexX a întrebat:

Buna seara...una dintre prietenele mele a ramas insarcinata in urma unui viol acum 3 saptamani, stie sigur pentru ca a fost la ginecolog. Ea nu vrea sa pastreze copilul deoarece e rodul unui viol si spune ca nu il poate iubii...voi ce spuneti sa faca avort sau sa il pastreze si sa il dea la cineva, eu sincer nu stiu ce sfat sa ii dau pentru ca nu prea sunt de acord cu ideile ei, degeaba stau langa ea si o sustin. Am nevoie de cateva sfaturi ce sa faca, de pastrat nu cred ca il pastreza pentru ca e capoasa rau deci nu cred ca va accepta asta.

Răspuns Câştigător
| Alcyon a răspuns:

Ar fi bine sa discute cu parintii. Parerea mea e ca-i mai mare pacatul sa-ti abandonezi copilul, decat sa faci avort. Gandeste-te in ce hal ajung multi orfani. La 18 ani sunt aruncati pe strazi si devin cocalari sau criminali. N-are cine sa se ocupe de ei, n-au niciun viitor, sunt ca niste caini... de fapt mai rau, fiindca-n Romanica, maidanezii sunt aparati de tot felul de asociatii de protectie a animalelor, mai ceva ca oamenii.

13 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Si eu as sfatui-o sa-l tina si sa-l dea spre infiere. De pastrat nu cred ca-l poate pastra ( dupa nastere). Ii va aduce aminte de viol.

| Purec a răspuns:

Ce crima ma voi nu sunteti sanatosi? Sa mearga sa faca avort urgent fara discutii! Si la politie sper ca a fost! Cum Dumnezeu sa pastrezi un copil in urma unui viol, nu pe bune ce e asa de greu de decis. Nici nu e un copil in momentul asta, avort clar

| mihai69 a răspuns:

Nu are rost să păstreze copilul; ar fi un copil care ar crește fără tată, și cel mai probabil pe care maică-sa îl va urî mereu, că-i va aduce aminte de trauma în urma căreia a fost conceput.
Din tot sufletul sper că a mers la IML și la Poliție să depună plângere. Animalele trebuie închise!

| Emilian65 a răspuns:

Sa faca ce-i spune inima. Decat sa faca un copil pe care sa-l abandoneze in scara unui bloc sau mai stiu eu pe unde, mai bine sa faca avort si sa stea linistita, sa-si vada de viata in continuare.

| Fatamuntilor a răspuns:

Fiind minora doar parintii pot hotari acest lucru.
Sa vorbeasca urgent cu parintii, vor sti ce sa faca.

| cristimihailov a răspuns:

Buna, acel copil oricat de bine-venit ar fi, o sa ii aduca aminte mereu de viol.
Poate e mai bine sa nu il pastreze. Nu e vina lui, dar pe de alta parte, medicina stabileste o varsta a fatului pana la care poate fi avortat. Deoarece sa considera ca nu este viata separata. Este in acea perioada.

Si asa ii este greu cu partea cu violul. O sa ii fie si mai greu cu copilul.

E mai bine sa scape de el decat sa il nenoroceasca dupa punandu-l la zid cum ca este bastard.

| Danysan a răspuns:

Depinde de situatie si de cum gandeste ea.Depinde cine a violato.Stiu ca era odata o lege care te obliga sa te casatoresti cu fata respectiva, daca era si ea de accord normal.Nu stiu cine a facut-o, daca e un baiat normal ar putea sa il forteze sa o ia de nevasta in caz contrar stie prea bine ce poate patii respectivu.E pacat sa omori un copil cand se poate gasi o solutie. Poate ca ambele parti pe viitor or sa cada de accord mai sti? Poate or sa se impace de dragu copilului sau poate o sa ii aduca impreuna.Prietena ta poate are alte idei dar dupa mine cea mai oki ar fi sa pastreze copilu pentru ca e un dar si nu toti au parte de asa ceva si de ce nu sa ajunga la o intelegre cu cine e tatal acestuia. Poate ca si ala o sa ii vina chefu sa fie tata mai sti.Cand violezi o fata desii nu e de dorit e logic ca te atrage tipa respectiva nu? Crezi tu ca ala nu i-ar place sa o ia de nevasta sau macar sa ajunga la o intelegere? In fine situatia e mai complicata si depinde cine e faptasu logic.dar daca e un baiat de aceeasi varsta cu ea sau mai mare cu maxim 6-7 ani nu vad nici o problema in a isi intemeiea o familie pe viitor. Spun pe viitor pentru ca poate si aluia ii vine mintea la cap dar si ei.Acum probabil ca nici nu vrea sa auda de el dar poate o sa se razgandesca si o sa il ierte daca vrea sa creasca un copil impreuna.Sa stii de la mine ca un copil poate schimba multe persoane in bine. seara faina.

| Deliiiia a răspuns:

E decizia ei si tu, in calitate de prietena, trebuie s-o accepti. Daca ea nu se simte pregatita sa duca sarcina la bun sfarsit nu trebuie s-o faca, dar asigura-te ca e constienta de consecintele ce vor surveni de pe urma deciziilor ei. Adoptia ar parea o alternativa fericita in situatia ei, ca sa elimine culpabilitatea de a isi fi omorit copilul.

| NameHarris a răspuns:

Eu as sfatuio sa il pastreze si atuncea sa ia o decizie cand se va naste si il va tine in brate o sa fie cu totul alta treabawinking sau il va putea adopta unei familewinking nu copilu care il poarta in burta este de vinawinkingSi totusi este si sange din sangele eibig grin

Răspuns utilizator avertizat
| XxBlueRosexX explică:

Ea are 17 ani si nu stie cine a facut-o pentru ca i-a dat in ca si a lesinat...chiar are o vanataie pe la ceafa, si multe altele pe corp, a fost si batuta am uitat sa precizez mai sus.

| devor a răspuns:

Ar trebuii sa il pastreze.Nu are de ce sa-l omoare pentru ca bebele e nevinovat. Avortul e o crima.

| EuTeIubescDe2ani a răspuns:

Depinde si de varsta ei... poate corpul ei nu poate suporta un avort si astfel viata ei ar fi in pericol....Noi nu putem sa dam sfaturi, pentru ca nu ne putem imagina ce simte ea...Are dreptate sa simta o oarecare ura din cauza a ceea ce i s-a intamplat, dar bietul copil nu are nicio vina....si o sa aiba toata viata remuscari ca a facut o crima...ar trebui sa il pastreze, parea mea.