| anonim_4396 a întrebat:

Stiu ca e intrebare legata de scoala, dar chiar am nevoie si nu mai tin minte exact. Cand scazi doua intervale gen (-3, 5) - [2, 8) poti sa spui ca rezultatul este {-2,-1,0,1} sau ca este (-3, 2)..nu mai tin minte daca la minus se scrie rezultatul intre acolade sau tot ca interval..va rog sa ma scuzati din nou pentru intrebare.

Răspuns Câştigător
| Alphaking a răspuns:

Operatia de diferenta intre 2 intervale inseamna primul interval ( descazutul ) fara elementele celui de- al II - lea interval ( scazatorul ).

Raspunsul se ia ca interval, deoarece acesta reprezinta toate numerele dintre cele 2 numere rationale, nu doar numerele rationale dintre acestea.

Raspunsul corect : (-3; 2).

Aici ai o sursa ce confirma spusele mele : http://82.78.197.97/sc5roman/mate/algebra/Intervale2.html