| Voiajungeputernic a întrebat:

sunt baiat si am 16 ani.
Sa incep cu inceputul, deci pe zi ce trece ma simt tot mai josnic(ma simt ca ultimul om de pe pamant ) acum sa fiu sincer (nu vreau sa ma laud )bani am, casa facuta am, deci absolut tot ce mi-am dorit, parinti mi-au luat.
Mai vreau sa zic caci arat bine fizic fac sala de 1 an, frumos sunt, toate fetele se uita dupa mine cand merg pe strada. Ce va mai pot spune despre mine sunt ""aproape perfect"". DAR ce ma ingrijoreaza pe mine este caracterul meu, adica nu prea stiu sa vorbesc cu o fata. Comunic nu ma balbi sau chestii de genu. Dar vreau sa am un caracter de invidiat. Adica baietii cu care vorbesc sa vrea sa fie ca mine. Sa stiu vorbi cu o fata, vreau sa nu ma mai demoralizez asa, vreau sa fiu mai amuzant mai jucaus.
A daa, nu inteleg de ce nici o relatie nu a durat mai mult de o luna.
Eu consider ca nu am gresit cu nimic.

Răspuns Câştigător
| LovelyA17 a răspuns:

Bla,bla,bla )) Tu nu vrei să te lauzi dar te-ai lăudat și încă te mai consideri "aproape perfect"big grin Nu există oameni perfecți, așa cred eu ^^ Uneori ar trebui să fii mulțumit așa cum ești, o stea dacă se urcă prea sus își pierde din strălucire (Parcă așa era laughing ). Caracterul ți-l poți schimba singur, și după ce te schimbi nu mai zi la nimeni că ești perfect. Pentru unii chiar pare ciudat, nu că ar fi invidioși, pur și simplu nu suportă oamenii care se autoapreciază. Totuși ai doar 16 ani, vei deveni mai matur când vei mai crește.Pace!

5 răspunsuri:
| FemeiaPisică a răspuns:

Nu știi de ce o relația nu a durat mai mult de o lună? Tocmai ce ți-ai răspuns la întrebare, te crezi prea superior.
Ai abia 16 ani, ce te stresezi atâta că o să rămâi singur?

| RainmakerX a răspuns:

Hey! Perfectiunea este relativa... ceea ce mie mi se pare perfect poate pentru altul sa reprezinte doar un gunoi si invers. (nu insinuez nimic...)
Pentru a te considera perfect trebuie sa ai si o mare cantitate de aroganta pentru a rezista.
Cei din jur iti vad calitatile dar iti vad si punctul slab, personalitatea.
Superioritatea nu se dovedeste din punct de vedere material ci psihic.
Pentru a fi "perfect" trebuie sa te accepti asa cum esti sau sa tragi tare ca sa devii asa cum iti doresti.
Nu poti sa fi "idealul tuturor" dar poti sa devi propriul tau ideal...
Degeaba ai atatea atata timp cat nu ai o atitudine care sa-ti sustina aceasta superioritate. Atata timp cat nu te poti impune in multime vei ramane asa cum esti... Nu trebuie sa ai multe calitati ca sa fii lider, trebuie doar sa te ridici din multime si sa te faci remarcat, sa nu fii un oarecare ce traieste doar pentru "perfectiunea sa" care pentru altii s-ar putea sa nu fie una atat de placuta.
Nu trebuie sa stii sa vorbesti cu oamenii! Adevarat de cele mai multe ori se poate invata cum sa vorbesti cu ei, ii poti intelege daca ai un gram de inteligenta dar de cele mai multe ori spiritul de lider este un caracter innascut sau care se formeaza din necesitate.
In cazul tau...trebuie sa iei atitudine si sa incetezi sa privesti lumea din punct de vedere material,de aceea nu ti-au rezistat relatiile.
Trebuie sa strapungi cu vederea bariera reprezentata de corp si lucruri scumpe pentru a putea observa mentalitatea fiecarui om de langa tine.
Scuze ca iti zic asta dar te-ai gandit vreodata ca,cine stie,prietenii cat si iubitele tale au fost cu tine numai pentru "aceasta perfectiune" reprezentata de bani si corp? Stiu ca este trist,dar pana la urma asa este viata in acest secol.
Omule,nu trebuie sa stii sa vorbesti cu o fata,trebuie doar sa simti ce simte si ea,sa incerci sa gandesti ceea ce gandeste si ea pentru a putea sa intelegi unde vrea sa ajunga ea cu aceasta discutie.
Vrei sa ai un caracter de invidiat? Cati nu ar vrea asta...
In primul rand trebuie sa-ti schimbi atitudinea. De ce sa-ti pese de parereile altora daca tu esti deja "perfect"? De ce? Acesta este primul pas pe care trebuie sa-l faci pentru a-ti desavarsi superioritatea fata de ceilalti.
In al doilea rand,ca sa fii invidiat trebuie sa ai o oarecare cultura generala care. (am deviat cu asta,lasa-ma sa explic.) Deci trebuie sa il intelegi atat pe cel care prin aptitudinile sale este cu mult superior "perfectiunii tale" dar trebuie sa fii in stare sa te cobori si la nivelul ultimului om,pentru a-l intelege.
Doar asa poti sa fii invidiat.
Repet,de ce iti pasa de ceilalti? De ce iti pasa de ce cred ei despre tine? Parerea ta conteaza,nu a lor.
Bun, acum ca am clarificat asta sa trecem la fete.
Daca te comporti asa, daca te crezi superior fara sa ai atitudinea potrivita atunci este normal ca ele sa te ocoleasca.

Deci, hai sa fac un conspect. Nu este superior cel ce isi auto-proclama acest titlu ci acela care prin propriile succese si prin aptitudinile proprii reuseste sa se faca observat in multime si care este in stare sa poarte o discutie civilizata atat cu cel mai puternic om de pe planeta cat si cu un umil cersetor. (sper ca ai inteles ce am vrut sa zic)

Deci, concluzia mea este ca perfectiunea este relativa. Comporta-te ca atare daca tu te consideri perfect! (Adica nu-ti abandona niciodata ideile. Ia un aer arogant ce impune respect.)De aceea nu esti "bagat in seama". Iti pastrezi calitatile doar pentru tine.

Ps: Vrei sa fii jucaus? Amuzant? Asta e simplu...fii tu cel care ia initiativa in crearea unor activitati amuzante, placute impreuna cu prietenii tai si nu fii cel care asteapta sa fie invitat undeva. Fii tu cel care invita! Sper ca ai inteles si ca nu te-am jignit in vreun fel!

Succes si o zi placuta in continuare!

-Blytz-

| aXy99 a răspuns:

Cu atitudinea ta, nici nu ma mira.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stai calm, daca esti frumos poti ramane in continuare prost, fetelor n-o sa le pese prea tare la varsta asta.
Zi mersi ca nu esti urat. Mai lasa loc si pentru aia urati sa cucereasca fete. Ca aia au ce-ti doresti tu sa ai, si isi doresc sa arate bine.

| piticelm a răspuns:

Pe mine m-ai plictisit doar din interminabila descriere, dapai sa te si cunosc personal, probabil as adormi.