| Ana0103 a întrebat:

Buna,sunt clasa a 10-a la stiintele naturii si vreau sa dau la medicina. vreau sa invat din timp pentru medicina ca sa ma pot descurca mai bine dupa si sa nu am probleme la admitere,problema e ca nu stiu cu ce sa incep,nu stiu cu ce carti sa incep pentru ca majoritatea cartilor au f multi termeni medicali pe care inca nu ii inteleg. Vreau niste carti care ar putea sa ma ajute, dar sa fie bine explicate.Pentru cei care stiti, ce ati putea sa imi recomandati? big grin
Multumesc

1 răspuns:
| LittleMissCupcake a răspuns:

Buna. Eu am avut admiterea la medicina saptamana trecuta si am intrat. O sa incerc sa-ti dau cateva sfaturi. In primul rand, si eu am terminat pe stiintele naturii si stiu ca in clasa a 10-a o sa incepi sa faci si cateva ceva despre anatomie, insa mult mai aprofundat o sa inveti intr-a 11-a. Atunci o sa si faci materia care iti trebuie pentru facultate, atat la biologie, cat si la chimie. Ce o sa faci anul asta va fi ceva,, pregatitor'' pentru ce o sa urmeze, asa ca cel mai bine, zic eu, ar fi sa le iei pe rand. De exemplu, invata bine pentru ce ai la clasa anul asta atat la bio, cat si la chimie. Intr-a 11-a trebuie sa inveti foarte bine materia de la clasa, pentru ca intra in programa de admitere. Iar intr-a 12-a cred eu ca ar fi cel mai bine sa te apuci sa faci grielele din carti. Cartile poti sa le iei de la facultatea la care vrei sa te duci, sau sa faci xerox de la altii care le au deja. Si crede-ma, chiar daca te apuci de acum de carti, este foarte devreme. Grilele se pot schimba de la an la an. Asa ca eu te sfatuiesc sa inveti tu foarte bine materia de la clasa de a 10-a si a 11-a si dupa incepi sa faci si grile. Pe mine m-a ajutat foarte multi si faptul ca in a 12-a am facut pregatire la ambele materii. Sper ca te-am ajutat. Daca mai ai intrebari, poti sa-mi lasi mesaj privat.