| adriana901234 a întrebat:

Sunt cu un baiat de alta religie, de 9 luni. Ne intelegem foarte bine, dar familia nu cred ca ar accepta sa vorbesc cu un baiat pocait! Ce as putea face in aceasta situatie?

Răspuns Câştigător
| Tpuist a răspuns:

Iubirea există în toate religiile și în ateism. Așa că nu trebuie să conteze ce religie e unul și ce religie e celălat. Ca să ajungi la un punct comun ar fi bine să treceți amândoi la aceeași religie fie tu la a lui fie el la a ta.

5 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Sa te pocaiesti si tu sau sa renunte el la credinta. Este unica solutie intr-un asemenea caz.

| T0T a răspuns:

Dar tu nu ești pocăită? Oricine are o religie e pocăit, dar grele e româna, sau pur și simplu cu gândirea voastră de ortodocși(probabil) preferați să vă diferențiați de alții chiar dacă sunteți tot o apă și un pământ.

| T0T a răspuns (pentru T0T):

Ca să îți dau și un sfat, în caz că nu ești încuiată ca familia ta(asta dacă nu ar accepta) și îl iubești, vei ține cont în primul rând de ceea ce simți, și să lași religia deoparte că mi se pare cel mai de rahat motiv să nu fii cu cineva pentru că are altă religie(desigur asta dacă sunteți amândoi deschiși și toleranți). Probabil cu timpul veți ajunge la un punct comun sau vă veți lua unul după celălalt.

| ℛąin a răspuns:

Dacă îl iubești, nici n-are rost să ții cont de decizia familiei.

| adriana901234 explică:

ToTforeverdust,iti multumesc pentru sfat si apreciez sinceritatea ta! Eu nu ma vad diferita fata de cei care au alta religie si nici familia mea, doar ca ei sunt credinciosi si tind sa cred ca nu ar accepta sa-mi schimb religia. Nu ma intelege gresit, mie imi place religia lui si tot ce tine de aceasta si stiu ca poti fi credincios, indiferent de ce religie ai, dar asta este doar parerea mea, din pacate nu si a familiei mele.