| anonim_4396 a întrebat:

Buna

Sunt din Oradea si vreau sa termin liceul aici. M-am gandit ca pe viitor sa devin asistenta sau medic (inca ma mai gandesc). Si as vrea ca la facultate sa merg la Cluj, nu in Oradea.

1.Ar fi o idee buna?

2. Ce examen ar trebui sa dau inainte? (Din ce materii).

Vreau cat mai multe pareri.

Multumesc frumos.

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Clar ca e mai bine la Cluj, e un centru universitar mult mai mare. Intri pe site ul facultatii si te lamuresti acolo care e treaba cu admiterea

| Mayar a răspuns:

La cluj e cel mai indicat sa mergi, e vestit pentru faptul ca au medici, asistenti foarte buni si competenti, care isi stiu meseria bine.
Din pacate, cu privire la examen nu stiu, poti intra pe site-ul lor sa te interesezi.

| MoruAndrei a răspuns:

Da, e o idee buna sa incerci la Cluj, dar trebuie sa te pui serios pe treaba.
In legatura cu examenul, depinde ce vrei sa incerci, MG - Medicina Generala sau AMG - Asistent Medical Generalist.
La MG se da o proba de concurs din BIOLOGIE si CHIMIE, la biologie avand urmatoarele teme: Alcatuirea corpului uman si functiile fundamentale ale corpului uman (functiile de relatie, functiile de nutritie, functia de reproducere, organismul - un tot unitar), iar la CHIMIE: solutii (solubilitatea substantelor in solventi polari si nepolari, dizolvarea substantelor si factorii care influenteaza dizolvarea, concentratia solutiilor - concentratia procentuala si cea molara), acizi si baze, compozitia si structura compusilor organici, compusi organici monofunctionali, compusi organici cu functii mixte, compusi organici cu importanta biologica, randamentul, conversia utila si cea totala.

La AMG: Biologie (Sistemul osos, sangele, circulatia, respiratia).
Din ambele tematici se exclud aplicatiile practice si notiunile elementare de igiena si patologie.