| iulianaiilli a întrebat:

Sunt într-o relație de aproape 2 ani. Acum e tot normal. E relație serioasa. Înainte a fost o relație interzisa, tatăl meu nici nu voia să audă, însă acum cu ajutorul lui Dumnezeu, si dupa atâta luptă si suferință e tot normal. Însă nu asta e problema. După acești 2ani, nu simt ca iubitul meu mă mai iubește. La inceput a luptat mult pentru relația asta, poate atât de mult, încât. Pot spune că datorită lui e tot bine acum. Eu il iubesc cel mai mult. Dar fac multe lucruri care arată contrariul. Îl înțeleg in privința asta. Eu il iubesc, dar nu știu să ii arat. Eu mă enervez foarte repede, si din orice. Si greșesc. Mereu după fiecare ceartă il rănesc și ii spun că ne despartim. Nu as putea să stau fără el. O spun doar la nervi. Pe mine mă deranjează la el, exact ce l deranjează pe el la mine. Că se supără fin orice. Că e prea gelos. Etc etc. Cu toate astea, nu mai e ca înainte. Nu știu dacă ma mai iubește sau nu. Și mă macină asta. Mă doare sufletul. Vorbim deschis. Dar el spune că mă iubește. Dar nu se mai comporta așa frumos. Si ce sa zic. Tot luptă si trece de încăpățânarea mea care e ca un zid intre noi. Eu nu pot să mai vad pe nimeni altcineva. Poate să fie cel mai frumos băiat din lume in fata mea. Pe mine nu mă interesează. Am greșit de multe ori si poate ca l am favut sa si piardă increderea in mine. Eu am o prietena. Si e gelos pe ea. Că dacă ieșim undeva. Stau numai cu ea. Eu vreau sa ies cu el. Ca se întâmplă sa fie si ea. Asta e partea a doua. Si dacă vorbesc si cu ea e pentru ca asa se simte prost ca nu o baga nimeni in seamă. De 3 zile ne certăm continuu. Si nu mai pot. Dacă ma puteți ajuta cu niște sfaturi. Mulțumesc mult

6 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

In mod normal, daca sunteti de 2 ani impreuna, inseamna ca te mai iubeste, daca a stat pana acum cu tine si a luptat pentru tine, te iubeste omul, iar ca va certati voi, este treaba voastra, voi va impacati. Eu zic ca te iubeste, daca tu i-ai acorda toata increderea posibila, inseamna ca tu nu mai ai dubii asupra lui. Un om normal la capatana nu ar sta cu o fata atata timp doar asa din ''obligatie''!

| Florentina9210 a răspuns:

Daca e gelos, lasa-l. Mai tarziu gelozia se va transforma in furie, si o sa ai o viata de cosmar. Am avut si eu pe cineva de genul, dar pe langa al tau el a vrut sa profite de mine, pentru ca asa se simtea el bine, facand rau altei persoane. Un om normal nu are de ce sa fie gelos pe o simpla prietena. Nu pot sa spun sigur ca in doi ani poate fi vorba de iubire. Ci mai degraba o atasare fizico-emotionala. Si tu ar trebui sa iti controlezi nervii!
Nu e nimeni obligat sa te suporte.

| EneCristian a răspuns:

Pai stai asa tu crezi ca uita? sa fim seriosi fiecare cearta se aduna si fiindca nimeni nu cedeaza mi se pare si normal si eu daca ma ameninta iubita ca ma lasa o data de doua ori da dupa aia ma detasez si ajung sa fiu gen pleaca usa e acolo ce ma freci la creier invata sa lasi de la tine nu are rost sa te certi asa mult mai ales ca a intervenit si monotonia intre voi.

| iulianaiilli explică (pentru EneCristian):

Monotonie. Nu e vorba de plictiseala aici. Sau de obișnuință. Mie îmi place sa stau cu el. Oriunde mă duc. Bine. Dacă nu mi convine ceva. Din altr cauze... Fac prostia si îmi vărs nervii pe el. Eu știu că greșesc. La mine problema se pune. Că nu stiu cum să fac să fiu sigura ca ma mai iubește din moment ce el spune scurt ca DA.

| EneCristian a răspuns (pentru iulianaiilli):

Tie nu poate tu nu dar poate el sa obisnuit asa. Chiar vrei sa arati ca il iubesti ia fai niste surprize mai,.,, plus 18 daca ma intelegi sau o vacanta doar pentru voi sa va reveniti un pic. Data viitoare cand te enervezi spune-i ca iti pare rau.

| Voidwithin a răspuns:

Deja pot spune ca relatia asta a devenit o piedica pentru amandoi.
Nu poti stii daca un om te iubeste sau nu, dar poti sa te intrebi singura si sa fii sincera cu tine daca tu il iubesti si mai ales daca faptele tale reflecta asta.
Daca el a luptat la inceput, acest lucru imi spune ca tie nu prea ti-a pasat de el.
Prostia lui e ca e gelos in caz ca nu i-ai dat motiv. Pot spune ca detest astfel de oameni pentru ca vei fi mereu intr-o cearta continua cu ei si nu asta e scopul unei relatii...
Poate relatia voastra a atins un sfarsit si daca nu, e timpul sa va puneti niste intrebari si sa lasati fatarnicia la o parte.