| Petronela_Roza_2000 a întrebat:

Buna sunt petronela am 15 ani si am o problema: timiditatea..sunt asa de cand ma stiu toti ma intrebau in generala de ce sunt asa iar eu le raspundeam asa sunt eu..nu vorbeam mai deloc...imi vedeam colegele cum rad cum vorbesc..si ma visam si pe mine acolo..as fii vrut sa fiu acolo sa rad cu ele.dar aveam mereu un blocaj... ziceam daca ma balbai daca ma fac de ras....si preferam sa stau in banca toata ziua..acum sunt la liceu...in vacanta miam propus sa ma schimb...dar nam reusit...e aceeasi poveste ca in generala...numai ca acum e mai complicat..in generala nu sa ras niciodata de mine ca sunt mai retrasa ma lasau iin banca mea...dar acum.te vad ca esti retrasa se iau de mine..ma vorbesc pe la spate si daca le prind ca vorbesc de mine..zambesc putin si las capul in jos...numi place deloc ..toti ma calc in picioare...nu am nicio prietena...VA ROG SAMI DATI CATEVA SFATURII..VA ROG SA MA AJUTATI

5 răspunsuri:
| MistretulPufos a răspuns:

Intra pe wikihow pe how to not be si si citeste articolul, ei bine, daca stii engleza...scuze dar mi-e lene sa scriu...mai poti incerca sa te duci la diferite activitati si sa iti faci prieteni, si de la ei sa cunosti alti prieteni de-ai lor. Si cand se iau de tine ignora-i sau zambeste-le si uita-te in ochii lor si raspunde cu o gluma, dar din moment ce esti timida mai bine ii ignori

| MistretulPufos a răspuns (pentru MistretulPufos):

Si*

| MistretulPufos a răspuns (pentru MistretulPufos):

De ce tot mi se autocorecteaza nuuuuuuuuu

| MistretulPufos a răspuns (pentru MistretulPufos):

S h y *

| xXBeSpecialXx a răspuns:

Stii...Asta nu prea tine de sfaturi...Dar, de exemplu poti incerca sa citesti carti cu multe dialoguri, deoarece ii vor da idei de convorbiri si te vor ajuta sa nu te mai balbai.Asta e o faza, acum curajul...Incearca,de ex., sa te duci tu la magazin, sau sa iei paine, sa prinzi curajul sa vorbesti cu un om complet necunoscut(adica vanzatoarea)...Chiar nu am idei, oricum, sper ca te-am ajutat...winking