| Oaches a întrebat:

sunt un tanar licean ce nu stie cum sa isi cladeasca viitorul. Ca si profil sunt stiinte ale naturii(fizica, chimie, bio, mate) iar faza este ca singurele materii la care m-as putea pricepe dintre cele enumerate sunt chimia si biologia dar asta nu inseamna ca imi plac, mie de obicei nu imi place scoala, dar nu pot spune ca acest motou mi-a afectat prea mult notele si sunt constient ca am nevoie de ea pentru ca sa devin un om de succes. De vreo 2 ani, afica de cand am intrat la liceu, am inceput sa imi pun intrebarea " ce profesie sa aleg?" Iar nici in momentul de fata nu m-am decis. Un lucru sigur este ca ma voi transfera la filo deoarece vreau sa scap de tot ce contine numere si cifre! M-am gandit sa dau la academia de politie deoarece fizic sunt pregatit, dar am auzit ca "se intra pe pile" apai eu nu stiu ce sa zic. Sunt un baiat plin de creativitate si vreau sa dezvolt aceasta latura a personalitatii mele daca se poate. Tin sa precizez ca doresc o profesie in care sa nu stagnez, vreau sa fiu intr-o continua evolutie, vreau sa socializez cu persoanele. Banii sunt de altfel un alt criteriu care ma intereseaza foooarte mult. Deci ce ziceti? Ce sa ma fac cand voi fi mare? La ce facultate sa dau dupa ce termin liceul?

2 răspunsuri:
| LonelyLoner92 a răspuns:

Daca ai 16 ani poti sa urmezi niste cursuri de ospatar, bucatar pentru a scoate ceva bani in timpul liber.

| Satango a răspuns:

Bună!
Îţi voi oferi acelaşi sfat, care oferit de prea mult ori, a devenit sec, dar totuşi adevărat: ''Fă ceea ce simţi!'' Eh, ceea ce crezi. Asumă-ţi alegerea! Într-adevăr poţi fi îndrumat, dar cred că şi tu ştii în ce constă această meserie, iar dacă nu, un simplu search pe google te poate ajuta mult. Dacă nu te regăseşti ''printre cifre'', fugi. Până n-ai să sapi prăpastia prea mare şi nu vei putea ieşi din ea. Fă în viaţă ceea ce-ţi place, doar o viaţă ai.
Baftă!