| andra4456 a întrebat:

Tocmai ce am intrat la liceu(filologie). Vreau sa aud niste păreri, de la cei care au trecut de clasa a IX a si sunt la filologie, despre ce materii noi o sa fie si cat de greu o sa fie. Vreau sa mai stiu daca o sa ne așeze diriginta/dirigintele in bănci sau ne putem așeza fiecare cum vrem.

Răspuns Câştigător
| UnPisic a răspuns:

Tocmai ce am terminat clasa a 9-a, si vreau sa zic ca nu a fost deloc cum m.am asteptat. Acum, fiecare liceu e diferit, dar am doar cateva lucruri de zis (si sa-ti raspund la intrebari, desigur)
Materii noi ar fi Logica (care la inceput e usoara, dar ai mai mult de invatat si uneori de practicat [diagrame si alte chestii] fiecare cu preferintele lui)
Latina, nu e ceva nou, desigur. Dar daca nu ti-a placut inca din clasa a 8-a, o vei detesta intr-a IX-a, mai ales ca dai si teza. Dar nu te stresa mult daca iei nota mica. (in ambele semestre am avut 5 respectiv 4 in teza si 10 in oral [culmea, nu?] si am trecut, deci sa nu te sperii daca o dai in bara.)
Dirigintei/lui, n-o sa-i pese catusi de putin unde stai. Numai sa nu faci galagie (daca totusi mai faci o boacana in timpul orelor, unor profesori li se va pune pata pe tine si te vor muta doar la ora lor. Dupa cum spuneam, totul depinde de persoana.)
Unii profesori o sa fie smintiti, altii foarte de treaba, iar colegii...acum cum iti e norocul. Sper sa prinzi niste colegi cu care o sa poti sa petreci 4 ani frumosi.
La materii (acum probabil ca e numai liceul/profesorii pe care ii am au si o legatura cu asta) nu e neaparat sa-ti faci temele (desi e recomandat, mai ales proiectele, ajuta la note/medie). Unor profesori nu le va pasa deloc, ei ar vrea sa stii in clasa. Acum poate ma insel. Cine stie?
Bafta in continuare!
Daca mai ai nevoie de ajutor la categoria asta, intreaba-ma! Iti raspund cu placere. Sper ca te-am ajutat happy

3 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Eu sunt la filo bilingv engleza. Daca esti pe partea asa umanista, iti plac limbile straine, romana etc atunci o sa iubesti acest profil. E relaxant si totodata interesant. Eu nu-mi regret deloc alegerea, depinde acum de fiecare. E profilul care te dezvolta mai bine in gandire si comunicare, dupa parerea mea, si pe multi profesori i-am auzit zicand asta.

| andra4456 explică:

Multumesc mult pentru sfaturi!