| alalaltbx a întrebat:

am nevoie de un psiholog online. Mama nu vrea sa ma duca la psiholog dar eu am mare nevoie din cauza unor traume si depresii. Va rog frumos daca stiti un psiholog online, dati-mi link. Fundaaa

8 răspunsuri:
| diaac a răspuns:

Chiar daca gasesti un psiholog care lucreaza online, are aceleasi obligatii si urmeaza aceleasi legi ca si unul care lucreaza fata in fata cu tine. Deci, daca gasesti pe cineva care intr-adevar isi cunoaste meseria si vrea sa te ajute in mod responsabil, daca esti minora tot va fi nevoie de acordul unui parinte pana la urma.

Iti recomand si eu Telefonul Copilului - www.telefonulcopilului.ro iar daca simti nevoia de un ajutor mai de lunga durata si mai specializat, iti recomand sa vorbesti cu mama ta sau cu altcineva de incredere (ruda, profesor) care ar putea vorbi in numele tau cu mama ta, despre importanta sanatatii mentale si a bunastarii emotionale si despre faptul ca este un mit ideea ca a merge la psiholog inseamna ca esti nebun. Dimpotriva, inseamna ca esti constient de problemele tale si esti responsabil si activ in cautarea unor solutii.

Iata un scurt articol care sper sa te ajute: http://sanatate.bzi.ro/nu-esti-nebun-daca-mergi-la-psiholog-28834 Daca exista alte indoieli si temeri, ai putea sa asculti punctul de vedere al mamei tale, sa afli ce anume o deranjeaza in legatura cu mesul la psiholog. Daca pot sa te ajut cu alte informatii despre ce implica asta, poti sa imi raspunzi aici sau sa imi scrii pe privat.

Cele bune!

| Lucian_Magnus_1980 a răspuns:

Te pot ajuta partial, in limita timpului liber. d3m1god_ro este id-ul.

| adeluna a răspuns:

Psiholog online nu stiu, dar poti suna la Telefonul Copilului. Daca vrei pot incerca si eu sa te ascult si indrum in masura abilitatilor si cunostiintelor mele. Putem vorbi si despre teatru, daca vrei. O sa iti scriu un mail.