| Roarrrrr a întrebat:

Am o intrebare pentru fete : Cum va mentineti greutatea? Adica, ce mancati ca sa nu aveti burtica? Faceti sport, nu mancati seara? Ce modalitate aveti? :*

4 răspunsuri:
| blueangel99 a răspuns:

Nu prea mananc cartofi, orez sau paste (foarte rar ma ating de asa ceva). Le inlocuiesc cu paine de secara sau musli. Mananc si dulciuri, nu ma privez de asa ceva, dar cu masura. Si in rest, nu mananc la fast food, si nu ma ating de prajeli. Sport...da, dar nu apuc sa fac in fiecare zi. Iar masa de seara e exclus sa o scoti de la socoteala. Mananc si seara, dar ceva usor.
In general nu sunt chiar obsedata de mentinerea greutatii, am 1.65 si 46 kg, si ma mentin pentru ca asa e conformatia mea.

| LifeIsColour a răspuns:

Buna,pentru inceput trebuie sa-ti stabilesti un program pe care sa-l respecti cu strictete.In fiecare zi, incearca sa alergi in jur de 30 de minute, sa faci 50 de abdomene,exercitii care-ti lucreaza intreaga musculatura si,de asemenea, poti sa sari coarda, care, pe langa faptul ca este un sport distractiv( mai ales atunci cand il practici impreuna cu alte persoane), te ajuta sa slabesti extrem de mult. Poti incepe de la 200-300 de sarituri si, dupa cateva zile, poti avansa pana la 500-1000, in functie de cat esti tu de rezistenta.Cu siguranta, daca ai ambitie si vrei sa dai jos cateva kg, vei reusi, oricat de dificil ti s-ar parea la inceput.De asemenea,incearca sa mananci cat mai sanatos, pentru ca"suntem ceea ce mancam". Consuma multe fructe si legume zilnic, bea multa apa, mananca mancare gatita in casa si incearca sa renunti la fast-food, dulciuri si alte alimente nesanatoase pentru o perioada.Cand vei ajuge la greutatea dorita, poti incepe sa le consumi din nou, dar cu o anumita masura, pentru a nu risca sa te ingrasi la loc.Nu tine nicio dieta, nu este recomandata nici macar adultilor, cu atat mai putin adolescentilor care inca sunt in plin proces de dezvoltare si au nevoie cate putin din orice( asta inseamna ca trebuie sa consumi lactate de 2 ori pe saptamana, iar carne de 3 ori,de preferat carne de pui,insa si carnea de peste este recomandata).In zilele calduroase de vara,poti incerca diverse sucuri naturale (facute in casa), care au rolul de a ajuta in procesul de detoxifiere si, de asemenea, consuma cat mai mult pepene rosu, contine peste 95% apa, nu ingrasa deloc, te ajuta cu detoxifierea si este si foarte gustos.Renunta la zahar pentru o perioada si inlocuieste-l cu mierea, iar mancarurile incearca sa fie cat mai putin sarate, pentru ca sarea nu este intocmai buna pentru organism.Si nu uita, o alimentatie sanatoasa este un inceput, dar trebuie ajutata si cu activitate fizica. Sper ca te-am ajutat!happy

| doinitsaandronic a răspuns:

Nu mananc dulciuri nici mancaruri prea grase. Fac abdomene in fiecare seara si beau zilnic multa apa

| IoneeLaaaMaa a răspuns:

Buna. Eu in primul rand, incerc sa mananc cat mai sanatos : ciorbe, fructe, salata, si pe cat posibil ma abtin de la dulciuri si suc pentru ca ele contin foarte multe calorii, consum legume si mancaruri usoare care sa nu contina asa de multe calorii sau lactate dar care nu au multa grsime in ele,. merg la antrenamentele de handball si fac sala macar de 2 ori pe saptamana deoarece am scoala happy Consum multe lichide, cele mai mult apa si corba de legume big grin pentru ca nu ingrasa, si fac zilnic cate 20 de abdomene, 20 de genoflexiuni si alerg seara in jur de ora 7 pana la ora 8 big grin big grin Iti trebuie un program strict! Sa iesi cat de des afara la aier curat, beneficiaza corpului tau, si seara dupa 6 nu mai manca deloc, eventual daca mai mananci 2 mere sau fructe! Ideea nu e sa te abtii de la mancare, faci rana la stomac daca nu mananci, asta nu e dieta! Mananci si de 4-5 ori pe zi dar sa fie ceva sanatos, nu cu multe calorii! Asa te mentii frumoasa si in forma! Fundita big grin?