| MariaDinu82 a întrebat:

Am o problema. Deci sa incep. Stau in germania de vreo 2 ani si nu pot sa ma acomodez absolut deloc. Am fost ieri in vacanta in Romania pentru 11 zile. Saptamana trecuta am sunat o pe mama si am inceput sa plang rau si am facut si crize ca eu nu mai vreau sa stau acolo. Ieri am avut o discutie cu ei si au spus ca pana la vara nu maj merg in Romania si asta doar 3 saptamani cu ei(eu aveam in plan sa merg si de craciun si la primavara si la vara6 saptamani singura) ce fac? Eu chiar nu mai vreau sa stau aici. Urasc tara asta.

7 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Tu te plangi ca esti copil ca vrei in Romania, te inteleg prea bine. Si eu sunt cam in aceeasi situatie, desi nu plang, am rabdare si vad si cealalta jumatate plina a paharului. Ignor acei oameni reci, desi nu toti nemtii sunt asa, depinde de fiecare om in parte.
Eu is adult si cu toate ca am invatat si limba germana si tot am un off in suflet. Cu toate ca aceasta tara ne ofera un trai mai bun ca cel de acasa. A doua casa a mea pe langa Romania, este Grecia. Imi lipseste la culme aceasta tara si m-as intoarce cu ochii inchisi daca nivelul de trai si conditiile medicale ar fi mai bune. Rabd inca la nemti, pentru ca salariile is mai bune si asa ca incerc sa-mi fac viata frumoasa si aici. Vorbesc germana numai la serviciu si atunci cand merg la cumparaturi, ca in rest numai greaca laughing comunic cu sotul sau prietenii mei, rareori romana cand ii mai sunt pe parinti.

Gandeste-te ca parintii tai din asta iti vor oferi un trai mai bun si candva le vei multumi pentru asta. Cand ai tai parinti vor pune la ciorap banuti, sunt sigura ca se vor intoarce in Romania. Sunt alti parinti care pleaca in strainatate fara copiii lor, lasandu-i in grija bunicilor sau a matusilor, acei copii sufera dupa dragostea parinteasca si dorinta de a fi cu ei oriunde ar merge ei. Iar tu plangi ca vrei sa te reintorci in Romania! Gandeste-te bine la pasul pe care vrei sa-l faci, desi Germania ofera multe. O fi ea rece ca si vreme si anumiti oameni, dar conditiile sunt de 1000 de ori mai bune decat in Romania. Incearca sa-ti deschizi inima si sa vezi si frumusetea acestei tari.
Nici mie nu-mi place, dar sunt nevoita sa stau si sincer fac ce fac sa-mi fie bine.

Fruntea sus!

| RAY a răspuns:

Dar ce e asa rau in Germania? chiar asa dramatica e Germania? ce nu isi place?

| Divy a răspuns:

Te înțeleg scumpo, te înțeleg, nu îți fă griji nazismul nemților e pe sfârșite.
Sper să scapi cu bine și să te întorci acasă, noi ți-am simțit lipsa și îmi doresc ca familia ta să te primească cu brațele deschise.
Reziști și lupți forța e cu tine și eu la fel, am să adun toate forțele ca să te întorci cu bine în România happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

N-ai ce sa faci, daca nu esti majora, te impaci cu situatia. De ce nu iti place acolo?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hei, și eu ma confrunt cu asta. Stau de 3 luni în Germania și îmi asum 100% când spun ca tara e de cacao rău de tot! Oamenii sunt reci și deloc primitori, din cauza ca nu știu limba sunt privita de sus, dar când ii rog sa vorbească cu mine în engleza - pauza - majoritatea știu dar nu vor sa vorbească sau îmi spun ca în Germania limba oficiala e germana. Și eu vreau sa merg acasă, dar nu pot pentru ca am 17 ani și ai mei nu sunt de acord, stiu ca e greu, stiu ca e diferit de România dar tot ce poți face este sa te conformezi la situația data, sa te adaptezi atât cat e nevoie și când vei putea vei pleca. Dacă ești negativista și plângi și vezi doar partea rea îți faci rău ție și atragi asupra ta energia negativa. Fii tare și ia-o ca pe o provocare de la viata și chiar dacă nu știi sa o faci, accepta și invat-o pentru ca la final ramai cu experienta!

| GreenVoid a răspuns:

Ca nu i place.Ca nu i "acasa" la ea.Germania n are nimic ca n vacanta banuiesc ca te ai duce cu placere.Am trecut si eu prin asta multi ani de zile si doar in momentul in care am inteles ca nu ma mai asteapta nimeni acolo si ca n am nici o posibilitate de viitor in Romania m-am simtit mai bine.Ori iti convingi parintii ori te resemnezi alta solutie nu exista tot ce pot sa ti spun e ca n o sa fie mereu asa de greu.

| FabianelSHAF a răspuns:

Ok, ce am înţeles e că ai fost ieri 11 zile în Romania şi săptămâna trecută ai sunat-o pe maicata şi nu mai doreşti să rămâi în Germania. Ok, păi, odată şi odată trebuie să te acomodezi, probabil ai fost ţinută în pântec de mică. Şi în plus, dacă nu-ţi place, cine te pune să nu vii în Romania?