| GaBByzZuuuuuu a întrebat:

Buna TPU am o problema destul de mare sunt clasa 9 anul acesta am luat bataie si in clasa 8 la fel am luato de la copii cu gabarit mai mic decat mine si de statura si varsta de fiecare data cand am venit cu fata unflata acasa taicameo radea de mine si imi zicea cum am putut sa iau bataie de la ala am un gabarit destul de mare si un 1.84 inaltime problema este ca dupa ce iti iei bataie frica trece de a te bate eu incerc sa evit foarte mult bataile si nu sunt deloc tare in gura dar cand vine vorba sa ma bat ma blochez si imi este frica sa dau si primesc fara sa dau dedi toti imi zic ca ii bat nu pot da imi este frica teama aceia ce se va intampla dupa ce o sa dau cum pot sa rezolv problema aceasta teama de a te bate? DAU FUNDA

2 răspunsuri:
| AH5 a răspuns:

Sunt impotriva violentei verbale si a celei nonverbale.
Adica de ce ti-ar fi frica sa te aperi?
Si de ce iti iei bataie daca nu esti tare in gura?
Poate nu ai o atidutine destul de superioara ca si inaltimea ta.
Daca ai o atitudine mai superioara decat a persoanei care va vrea sa te agreseze iti zic sigur ca nu va incerca sa faca asta, va da inapoi de la planul sau pentru ca il vei intimida cu atitudinea ta. Primul pumn e mai greu de dat restul vin de la sine.Repet sunt inportiva!

| Balan_Alex_1991 a răspuns:

Poti sa incerci odata pe cineva cand vrea sa te bata si iti trece frica sau daca nu cum fac eu, evit bataile adica sunt tare in gura.