| aDEeLAa a întrebat:

Buna,TPU! Am o problema:imi e frica de oameni.Nu pot sa merg nicaieri singura pentru ca am senzatia ca toti se uita ciudat la mine.Imi e rusine...iar cand trebuie sa schimb cateva vorbe cu cineva mi se pare un chin,vorbesc repede,jenata, stresata...Stie cineva ce e de facut?(nu am posibilitatea sa merg la un psiholog)

14 răspunsuri:
| SuneteDeChitara a răspuns:

Pai cel mai recomandat ar fi sa mergi la un pshiolog.
Vorbeste cu parintii tai despre asta, poate te vor ajuta intr-un fel.

| Alexddu99 a răspuns:

Eeeee si tu, si eu mai aveam acceasta problema
Poate fii din cauza :
1) esti urata * in cazul tau nu cred, app da-mi si mie fb tauwinking *
2) Poate este din cauza caci esti o pers timida care nu prea iese cu pretheni ( scuze de h dar ce sa faci is roman :3 )
3) Nu am nimic la 3 dar iti pot spune ca daca ai fii impreuna cu cineva cred ca totul sar recapata de la sine si nu ai mai avea acest * trac de public *

| aDEeLAa explică (pentru Alexddu99):

Poti sa-mi lasi un mesaj in privat cu facebook-ul tau? iti trimit eu cerere...batting eyelashes si mersi de raspuns happy

| Alexddu99 a răspuns (pentru aDEeLAa):

Uau, m-a luat un an ca sa imi aduc aminte sa verific TPU xD scuze sad

| aDEeLAa explică (pentru Alexddu99):

Stai linistitbatting eyelashes e bine si acum! happy

| Alexddu99 a răspuns (pentru aDEeLAa):

Ok a trecut inca un an... frate da ma ia ceva sa raspund laughing apropo iti las fb meu prin mesaj privat

| LegionarulRoman a răspuns:

Psihologii lasa oamenii fara bani.Crede-ma. Si eu ma confrunt cu poblema asta. Totul vine din dorinta ta interioara de a te schimba.Eu nici acum nu m-am schimbat. 50% am ramas ca inainte.

| aDEeLAa explică (pentru LegionarulRoman):

Stii... aveai dreptatewinking

| lolium a răspuns:

La scoala, liceu si facultate gasesti psihologi platiti de institutia respectiva pentru a face ore de consiliere cu elevii /studentii. sedintele sunt gratis, si garanteaza confidentialitatea

deci te poti duce

| aDEeLAa explică (pentru lolium):

Da...Dar imi e rusine...or sa ma vada colegii(din internat) etc

| lolium a răspuns (pentru aDEeLAa):

Pai nu trebuie sa afle. actionezi cu discretiewinking

| LittleShyDevil a răspuns:

Buna seara! Nu sunt baubau. Iti este frica, dar nu la fel de tare pe cat crezi. Sunt unii care se blocheaza complet, nu zic nimic. Tu vorbesti si eu patesc asa, sa vorbesc repede, ma inrosesc, etc. laughing Incearca sa tragi aer in piept, usor si vorbeste, exact cum faci cu persoanele apropiate, daca te ajuta nu te uita in ochii lor, poate asa vei fi mai calma. "Mergi incet dar sigur". happy Nu te va manca nimeni. tongue O seara buna! happy

| punkbuster9988 a răspuns:

Ti as putea da un raspuns concret, dar sunt sigur ca (la fel ca toti ceilalti) nu l ai accepta sau n ai vrea sa l intelegi.Iti recomand solutia propusa de SuneteDeChitara, dar ai putea sa te gandesti la o persoana pe care o cunosti pe care o respecti si o admiri si sa ti imaginezi ce ar fi facut respectivul/respectiva daca ar fi fost in situatia ta.

| aDEeLAa explică (pentru punkbuster9988):

Da-mi raspunsul acela te rog!puppy dog eyes