| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema serioasa. Vreau sa ma sinucid. Bunica mea, pe care o iubesc enorm ma uraste. Imi spune ca am secrete, ca o barfesc pe la spate, ca sunt un escroc, nesimtit... Pur si simplu ma uraste. Nu stiu ce sa fac. Spune ca ea simte ca nu stiu ce si vede si a simtit ca sunt escroc. Cum pot sa fiu escroc cand am doar 13 ani? Nu inteleg. Restul familiei este de treaba, dar va imaginati cum este sa locuiesti cu o persoana care te jigneste mereu.(eu stau cu bunica) Nu stiu ce sa fac, cum sa o conving ca nu sunt rau, pentru ca nu sunt. Am incercat sa ii explic si mi-a zis sa o las in pace cu aburelile mele. Ce sa fac, simt ca nu mai pot. Ajutati-ma, va rog!

12 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Inseamna ca ii ceri toata ziua bani. Posibil sa aiba dreptate.

| LupuCenusiu a răspuns (pentru darrio2007):

Nu ii cer bani. Parintii mei imi dau lunar bani.

| LoveSleep a răspuns:

Ești bătaia de joc a babelor. Dar înțelege-o și pe ea, e bătrână, nu prea te poți distra la vârsta aia.

| milan9 a răspuns:

Niciodata in istoria omenirii aceasta drama (sinuciderea) nu a rezolvat vreodata vreo problema... sad
Nu a facut decat ca un suflet SA INTRE TOTAL NEPREGATIT IN ETERNITATE, compromitandu-si in ultima instanta mantuirea sufletului (pe care nu banuia sa-l aiba)...

| milan9 a răspuns:

Dar spune-mi, te rog, ce anume iti reproseaza mai exact bunica ta? Care sunt momentele ce declanseaza acuzele la adresa ta?

| LupuCenusiu a răspuns (pentru milan9):

In orice moment. Nu conteaza cand. Si eu nu fac nimic, de aceea ma simt prost...

| milan9 a răspuns (pentru LupuCenusiu):

Da-mi un exemplu...

| OldSoul a răspuns:

Bro, eu daca as fi in locul tau, as face tot ce spune ea, doar asa de a dq si de ambitios, sa-i arat ca sa inselat in acea perioada si ca, chiar pot fi mai rau.
Pana la urma daca ea tot are o parere proasta despre tine, de ce sa ramai tu prostu?
Stiu ca poate nu esti de acord cu ce am spus mai sus, dar un lucru incearca sa-l retii "Cine se scuza, se acuza!" deci nu incerca sa-i demonstrezi ca nu esti cum spune ea, ignor-o daca nu poti aplica ce ti-am spus prima data.

| Kandia15 a răspuns:

O poti ajuta sa gateasca, sa faca curat. Sau intr-o zi cand nu e acasa, poti sa faci curat. O sa fie bucuroasa! Poti sa ii pregatesti cina ( daca nu stii sa gatesti, cauta pe net retete simple). O poti ruga pe mama ta sa vorbeasca cu ea despre faptul ca tu simti ca te uraste.

| ChrystianSandu a răspuns:

LINIE TELEFONICĂ DE CONSILIERE PENTRU PREVENȚIA SUICIDULUI, număr de telefon GRATUIT 0800 801 200 (http://www.antisuicid.com/)

| LupuCenusiu a răspuns (pentru ChrystianSandu):

Vreau solutii ca sa o fac pe bunica mea sa nu ma mai creada escroc. Asta este tot ce vreau. Apoi imi voi reveni...

| ChrystianSandu a răspuns (pentru LupuCenusiu):

Du-te la un psiholog, de aia exista psigologi.