| andreea20193 a întrebat:

Am o problema, vara asta ma duc la mare si mama mea vrea sa port costum de baie crying. Eu nu vreau pentru ca sunt grasa si am 13. Imi e rusine de mor daca ma duc asa la mare. Sunt multi care merg in costum de baie si sunt grasi dar sunt si o persoana foarte rusinoasa (din nou cuvantul rusinoasa). Va rog un argument bun ca mama sa ma lase in pantaloni scurti si tricou sau sa ma imbolnavesc, oricum urasc marea si soarele. Ar fi motiv bun sa spun ca sunt foarte sensibila la piele (imi e foarte alba si daca stau la soare imi vine rau) si nu ma bronzez ci ma fac rosie. Help! funda happy

5 răspunsuri:
| JamilaGizeh a răspuns:

Draga mea,"Ce nu te doboara te face mai puternic". Incearca sa iti invingi aceasta rusine si teama de a purta costum de baie la plaja. Nimeni nu este perfect. Sa nu crezi ca la plaja toate fetele arata ca niste modele 90-60-90. Sunt si fete foarte slabe si fete "grase" cum spui tu, care nu au nici un stres. Toata lumea merge la mare sa se distreze, sa se bucure de mare, de soare... Ai incredere in tine, orice om e frumos in felul lui.Ai doar 13 ani, ai tot timpul din lume sa slabesti, daca intr-adevar vrei asta.
Vreau sa iti dau cateva sfaturi care sunt sigura ca te vor ajuta:
1. Roag-o pe mama ta sa iti cumpere un constum de baie intreg.
2. Poti sa te acoperi cu o esarfa de plaja, se numeste Pareo https://www.google.ro/......ps?/search

Sunt sigura ca o sa te simti mult mai confortabil asa.
Oamenii o sa aiba intotdeauna ceva de comentat..ba ca esti prea slaba, ba prea grasa, ba ca ai nu stiu ce si nu stiu cum... Bucurate de vacanta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Spune-i ce ne-ai zis şi nouă, că eşti grasă şi eşti complexată...

| Hakuouki a răspuns:

Incearca sa lasi chestiile astea. Ai spus ca mergi la mare, deci nu esti de acolo, deci nu te cunoaste nimeni, iti e rusine de niste necunoscuti? Nu ar trebui, daca lasi oamenii sa iti controleze mintea, asta iti va face mult rau, mereu va fi cineva care sa comenteze, deci mai bine incerci sa scapi de rusine, fi mandra de corpul tau.

| Imstrong a răspuns:

Cee? unii ar vrea sa fie in locul tau sa mearga la mare si tu te plangi? asa copii.

| NietzscheDesteptSiNarcisistSunt a răspuns:

Buna! Parerea mea e ca totusi ai putea sa mergi la mare si sa te simti si bine.Ar trebui sa vorbesti cu mama ta despre problema si sigur se va ajunge la un compromis. Faza este ca daca tu iti impui tie de pe acum sa te simti nasol la mare sigur te vei simti asa si vei intra intr-un cerc vicios din care greu mai iesi. Inca odata iti sugerez sa acorzi o sansa mamei tale si mersului la mare si poate reusesti si tu sa te simti cat de cat bine. Sau poti vorbi cu mama ta in legatura cu destinatia; ii poti sugera sa mergeti la munte daca iti place mai mult muntele.
Intotdeauna exista un compromis valid. Gandeste-te la treaba cu autosugestia de care ti-am vorbit mai sus.
Sper ca te-am ajutat!
Bafta in elucidarea problemei si numai bine!