| colorspanish a întrebat:

Am si eu o problema.Deci. am o colega cu care ma inteleg ff bine.adica ma intelegeam ff bine cu ea.si o consideram o prietena adica stateam dupa ore vb orice cu ea dar am inceput sa ne certam din ce in ce mai des si de fiecare data ea incepe. Iar acum ne-am certat urat. Si ea ma barfeste cu o colega.Si nu stiu ce sa fac.

10 răspunsuri:
| BeHappyForMe a răspuns:

Incearca sa vorbesti cu ea sa ii spui ca ati fot prietene ce s-a intamplat de se comporta asa? daca s-a suparat cu ceva pe tine sa iti spuna dar daca ea nu vrea sa mai vorbeasca cu tine sa fie pacatul ei, ei o sa ii para rau ca pierdeti prietenia tu incearca.

| Crisu a răspuns:

Asa se intampla tot timpul.Cand te certi cu cineva, te duce si te barfeste.Si asta nu pentru ca nu ti-ar fi prietena, ci pentru ca si ea suparata pentru ca v-ati certat. Discuta cu pe chestia asta, si explica-i ca nici tie nu iti pica bine ca v-ati certat.Si poate va impacati, dar spune-i ca data viitoare sa nu te mai barfeasca, pentru ca oricum barfele tot la tine ajung.

| 4b a răspuns:

Nu e nimic nou in chestia astasad asa se intampla mereu, prietenii ne devin dusmani cand ne este lumea mai dragacrying...incearca sa la dai igg persoanelor in cauza! sad ai grija de uhwinking

| SweetLikeaLemon a răspuns:

Cand ramaneti singure, doar voi doua, intreab-o de ce se poarta asa. Poate ca ea vede prietenia voastra doar ca o chestie superficiala si nu tine cu adevarat la asta.

| HaiTaci a răspuns:

Ignor-o.Este cea mai buna solutie.

| bratzdeea a răspuns:

Eu zic sa te duci la ea si sa-i spui ca nu e frumos ceea ce face.intreabo dc face asta si dc vrea sa stice oasa prietenie frumoasa.fii ferma si nu te lasa! dc ea nu mai vrea sa fiti prietene nu fi suparata sau dc esti cel putin nu te arata in fata ei. pup succes

| anonym_5376 a răspuns:

Prieteniile vin si se duc. Pe unele le pierzi pe drumul vietii, cu altele noi te alegi la loc, pe unele le intrerupi din diverse motive si le innozi ulterior la loc. De pe urma lor nu devii nici mai frumos, nici mai urat, nici mai bogat, nici mai sarac, nici problemele tale nu se risipesc peste noapte, nici nu devii mai tanar decat ai fost vreodata. Prieteniile tin insa de cald cand sufletului tau ii este frig. Iti dau incredere in tine si in toti ceilalti din jur.

Daca ai multi prieteni, te poti considera un om norocos. Daca ai cel putin un prieten adevarat, atunci nu pot decat sa te felicit! Te numeri printre oamenii fericiti. Prietena cea mai buna care stie sa tradeze si cel mai bine… o simpla fraza si imaginatia scenaristilor de telenovele a nascocit deja un text incitant si picant. Daca aceasta fraza se transpune insa in realitate, lucrurile nu mai sunt deloc la fel de captivante. Devin groaznic de dureroase…
Ei, si ce este asa tragic in toata situatia asta? Prieteniile vin si se duc. Pe unele le pierzi pe drumul vietii, cu altele noi te alegi cand nu te astepti, pe unele le intrerupi din diverse motive si la un moment dat in timp, dupa voie si nevoie, le innozi la loc. De pe urma lor nu devii nici mai frumos, nici mai urat, nici mai bogat, nici mai sarac. Nici problemele tale nu se risipesc peste noapte, nici nu devii mai tanar decat ai fost vreodata. Prieteniile isi au insa rostul lor in lume: tin sufletului de cald cand ii este frig si parca nimic nu il mai poate aduce la viata. O singura prietenie te poate face sa ai incredere intr-o lume intreaga.

Un prieten adevarat nu te lasa la greu, un prieten adevarat stie "de ce…" fara sa fii nevoit sa-i explici "cum.". Un prieten adevarat poate face multe pentru tine si sufletul tau. Cand ti se inchid toate usile in nas, nimeni cu exceptia unui prieten adevarat nu se gaseste sa-ti deschida gemuletul de la vreo mansarda. El o face insa. Bine si asa… Numai sa nu se razgandeasca… Numai sa nu te priveasca senin, asigurandu-se ca ferastruica este bine ferecata.

Asa este insa in viata. Aici exista prietenie adevarata, aici nu mai exista adevar in prietenie. Legea compensatiei functioneaza chiar si in relatiile interumane. Si ce daca ai fost tradata de cea mai buna prietena? Au patit-o si altii. A patit-o si Shania Twain. Ti se intampla si tie. In lumea adolescentilor este un lucru care se intampla in mod frecvent. Cand esti insa un om matur, un om matur ce crede in sensul si in valoarea prietenie, un om a carui experienta de viata l-a invatat ca nici macar cea mai mare iubire din lume nu va inlocui vreodata o prietenie adevarata, te zgaltaie din temelii.

La maturitate, o prietenie este aur si ca sa constati acest lucru trebuie mai intai sa o pierzi. Si stai apoi sa vezi cum e… Se naste o durere care nu te lasa sa dormi noaptea. Daca nu mai poti avea incredere in ea, prietena ta cea mai buna, atunci in cine? Este cumplit sa pierzi o mare iubire, insa chiar daca nu o crezi, stii ca la un moment dat durerea o sa treaca. O sa dai uitarii, o sa o iei de la inceput, o sa gasesti mai devreme sau mai tarziu consolare in alte brate, o sa gasesti alti ochi care sa te farmece si un alt suflet care sa te farmce. O ai insa alaturi pe cea mai buna prietena care o sa te ajute sa treci peste asta. O sa-ti dea sfaturi, o sa te sprijine, o sa te inteleaga si o sa-ti stearga lacrimile.

Cum ramane cu ea, cea mai buna prietena a ta? Daca afli ca prietena ta cea mai buna "a calcat stramb", "a gresit pentru o noapte" tocmai cu iubirea ta si "ii pare sincer rau"? Cum sa dai uitarii o prietenie si sa speri intr-o alta mai buna? Nici macar nu poti sa o urasti pentru ca stii ca regreta cu adevarat si ca sufera poate chiar mai mult ca tine. Foarte bine. Asa si merita! Nu poti nici macar sa-i spui "proasta ce esti, te-am iertat si am uitat" pentru ca… nu poti pur si simplu sa o faci cu adevarat. Ar inseamna sa calci in picioare in toate principiile in care ai crezut pana acum, ar insemna ca tu sa nu mai fi tu.

Nici macar nu poti sa o condamni pentru ca, partial, o intelegi de ce. Nu poti nici sa o paruiesti sau sa o palmuiesti cum ai fi facut in adolescenta, iar apoi sa o imbratisezi fericita ca doua bune prietene ce sunteti pentru ca nici macar asta nu te-ar face deloc fericita. Tensiunea, senzatia de tradare, disperarea, durerea … tot nu ar disparea. Cutitul ar fi tot acolo. infipt adanc in spate. Nu poti decat sa iti doresti, ca in numele prieteniei care v-a legat odata, sa o iubesti la fel de mult ca si inainte. Sau cel putin sa o poti ierta. Doar ca nu o sa poti niciodata sa faci asta. Sau cel putin nu acum.

Sa aveti prieteni. Nu neaparat multi, insa adevarati!

| Cristian_9371 a răspuns:

Buna, eu in locul tau as face astfel:
1 = nu as baga-o in seama, deoarece dupa aceea o sa se creada importanta;
2= as incerca cu putinta sa vorbesc cu ea fata in fata si as incerca sa na impacam, dar cu o singura conditie sa-si ia toate rautatile inapoi si sa nu le transmita si altora.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Scumpa mea si eu am patit asa! ca sa va intelegeti din nou bine trebuie doar sa o neglijezi putin si o sa vezi ca o sa vina ea sa isi ceara scuze! ai sa vezi ca o sa fie bine!

| NeMo_5136 a răspuns:

Probabil ati avut motive de cearta sau v-ati certat din prostie.Eu teasi sfatui sa mergi si sa o intrebi ce are cu tine sau tu ce ai cu ea? Daca nu iti spune sau evita atunci las-o in pace.Nu iti mai este prietena daca nu iti zice tot.Si cand zic tot ma refer fata de tine.Sinceritatea conteaza cel mai mult intr-o prietenie adevarata! Sper sa va impacati! spor