| NUAMR a întrebat:

Am trecut a 9-a ( sunt fata ) si imi este frica sa imi fac noi prieteni pentru ca nu prea pot sa mi fac asa de usor. Obisnuiam sa fiu foarte prietenoasa si vorbareata, dat am devenit cam distanta si indiferenta.Ce sa fac pentru ca multi imi spun ca m-am schimbat prea mult!?

Răspuns Câştigător
| rebeca2209 a răspuns:

Exact la fel s-a întâmplat și cu mine. Înainte eram mai vorbăreață și nu prea aveam rețineri atunci când venea vorba de o conversație. Dar după ce am intrat la liceu, lucrurile s-au schimbat și aveam tendința să rămân pe dinafară. Cel mai bun sfat pe care pot să ți-l dau este să găsești o persoană cu un comportament asemănător și să încerci să te împrietenești cu ea. Dacă nu știi unde să cauți, înscrie-te în ceva grupuri ori activități și vei găsi cu siguranță. Fii mai încrezătoare, mai sigură pe tine, participă la conversațiile din clasă, dă-ți cu părerea sau pur și simplu ridică mâna în timpul unei ore atunci când ai o idee bună. Nu trebuie să te prefaci că ești altcineva decât cine ești în realitate, ci doar să lucrezi puțin la personalitatea ta astfel încât să o faci mai interesantă și extrovertită. happy

5 răspunsuri:
| asdfcffcvgvv123 a răspuns:

Si eu inainte eram asa fericita si apoi brusc m-a dezamagit cineva si am inceput sa privesc mai atent, sa numai pun suflet, sa numai dau atentie la oricine, Dar asta nu inseamna ca nu esti prietenoasa, stii e de ajuns sa te imprietenesti cu cineva si sa te mai imprietenesti cu prietenii acelui cineva si nu cred ca esti atat de neprietenoasa.

| ThatsTheSpirit a răspuns:

Te înţeleg perfect, şi eu m-am schimbat mult, mai ales pe parcursul clasei a 8-a. Am devenit foarte ruşinoasă, anxioasă, retrasă, etc. dar am reuşit, totuşi, să îmi fac prieteni la liceu. De-obicei, nimeni nu rămâne pe dinafară. Sigur vei găsi persoane cu care vei avea interese comune şi cu care te vei înţelege, cheia e să fii tu însăţi. Astfel, cei din jur te vor plăcea pentru ceea ce eşti cu adevărat. Şi, oricum, eu una sunt de părere că nu ai nevoie de foarte mulţi prieteni, pentru că, până la urmă, vor pleca de lângă tine. E bine să ai doar vreo 2-3 şi buni. happy

| AleexTPU a răspuns:

Baga-te in seama! Cand vezi un grup de baieti sau fete du-te la ei!

| NicoletaNiko14 a răspuns:

Eu cand am inceput liceul nu cunosteam pe nimeni eram tacuta, retrasa, dar m-am imprietenit cu o fata ..am facut cuostinta cu ceilalti si asa am fost in largul meu.Nu e nevoie sa ai multi prieteni e de ajuns sa iti faci unul singur restul vin pe parcurs.

| alphie a răspuns:

Buna, eu am terminat liceul de ceva timp si am cam observat unele chestii negative, este foarte important sa fii prietenoasa de la inceput, sa stii de gluma, sa fii mai relaxata, sa incerci sa fii tu insuti, pentru ca mai tarziu se formeaza bisericute iar daca stai mai retrasa si nu vorbesti cu nimeni poti fi interpretata aroganta sau fitoasa chiar daca tu nu esti asa si astepti sa te bage in seama, de obicei colegii mai "glumeti" cam fac caterinca pe seama celor mai retrasi, nu vreau sa te sperii, st tot felul de colegi, de caractere. Sa nu-ti fie frica sa-ti faci prieteni noi, stai linistita, fii tu insuti, comunica cu colegii, incearca sa nu-ti faci probleme, sa stai in banca ta, si o sa vina de la sine prietenia, obisnuinta si o sa se aseze lucrurile. Bafta!