| millar a întrebat:

dati-mi niste sfaturi cum as putea sa slabesc si sa nu mai pun la loc. De exemplu, azi am mancat un sandvis cu branza topita si o felie de salam + la pranz o supa de pui si am pus aproximativ 5 grame la loc, in 3 zile am pus la loc tot ce am slabit.

4 răspunsuri:
| justanotheruser99 a răspuns:

Fa mult sport ( 30 de minute pe zi sunt necesare pentru a nu te îngrășa, in schimb daca vrei sa să slăbești ar trebui sa faci in jur de 2-3 ore). Dietele nu ajuta, in schimb ar trebui sa adopți un stil de viață sănătos: multe legume, fructe, cereale (nu in exces), carne slaba (pui, curcan, peste), lactate (iaurt, brânză de capra/ vaca, fara cașcaval), dar trebuie sa renunți la sucuri carbogazoase, dulciuri, prăjeli, pâine, paste făinoase... Bea multa apa cu lamaie, dar nu pune zahar. Lămâia alunga pofta de mâncare. Si un ultim sfat: nu manca dupa ora 6 nimic, doar bea apa sau ceai.
Cam astea sunt lucrurile de care trebuie sa tii cont, in general.

| gabinezu a răspuns:

Lasa-ma să-ți explic câteva chestii.
1.Tu nu ai formulat corect nimic din enunțul tau de mai sus deoarece nu stiu ce înălțime ai, ce vârstă ai si cate kg ai
2.Un adult trebuie să consume 1000 de calorii pe zi si asta doar în cazul în care nu face un efort mare(antrenament, etc.). Dacă un adult ar face si ceva antrenament ar trebui să consume zilnic undeva la 2000 de calorii maxim.(oricum depinde de ce fel de antrenament faci... Poti sa faci box de performanta si poți ajunge la 3500 calorii pe zi.
3.Tu nu înțelegi cum funcționează luatul in greutate... Dacă eu azi consum 1000 de calorii și alerg 30 de minute nu mă îngraș deloc.
Exemplu: dacă ai 60kg si mănânci astăzi 2 sandwich-uri, 2 copanele de pui cu legume si bei 2 L de apă ai lua în greutate undeva la 1kg.Dar iei în greutate doar pe moment deoarece tu elimini mâncarea și apa treptat.
Ideea este că tu daca consumi mâncăruri slabe în grăsimi și mănânci ponderat nu o să te îngrași.
Fii atent la ce ciorbe sau supe mănânci deoarece unele conțin un grad sporit de grăsimi.
Cântărește te dimineața apoi mănâncă ce mănânci tu... ziua următoare cântărește din nou dimineață și vei observa că nu ai luat în greutate.
Dacă vrei ai putea sa cauți pe net câte calorii are o felie de pâine, uirate pe ambalajele tuturor produselor pe care le consumi si nu consumi mai mult de 700-800 de calorii în caz că nu ești un adult...

| Gabriela_Raluca_1995_gDIC a răspuns:

Bună! Eu am reușit să slabesc 8 kg în cinci luni. Nu am mai mâncat mâncăruri grase. Fac în fiecare dimineață 10 minute de sport. Supele ajută cel mai mult. Eu una am băut suc acidulat și nu am pățit nimic. Mă refer că nu am pus pe mine. Mănâncă fructe și legume. Apa e foarte bună și ea. Sper că te-am ajutat!

| IoAsdfghjkl a răspuns:

Încearcă sa eviti pe cat posibil alimentele grase, pâinea, dulciurile si băuturile acidulate si alcoolice, mănâncă in fiecare zi la aproximativ ore fixe (mic dejun, prânz si cina) iar ultima masa sa nu fie mai tarziu de ora 7. Încearcă sa faci cel putin 30 de minute de sport pe zi. Asa sigur o sa Reușești sa slăbești. Sper ca ti am fost de ajutor