| LifeIsColour a întrebat:

Buna,TPU,de curand am fost la medicul ortodont pentru a-mi pune aparat dentar si am fost programata pe 4 octombrie.Cand am intrat in cabinet,mi-a luat mulajul maxilarului superior si apoi i-am spus ca nu vreau sa-mi pun si pe cel inferior(mentionez ca am dintii strambi atat sus,cat si jos),dar am gura foarte mica si cand vorbesc sau rad cei de jos nu se vad deloc.El mi-a spus insa ca trebuie sa-mi pu oblogatoriu si jos,altfel mi se va deforma mandibula si nu o sa mai pot mesteca,dar am foarte multe cunostinte,atat de varsta mea,cat si mai mari care si-au pus aparat doar sus sau doar jos,in functie de caz,si nu li s-a intamplat lucrul asta, cu toate ca medicul lor a insistat la fel ca la mine.Voi ce parere aveti?happyCei care ati purtat aparat dentar poate stiti mai bine.Multumesc anticipat!

5 răspunsuri:
| Danzell a răspuns:

Si eu tot doua am purtat insa am avut din alea care le poti scoate din gura.
este adevarata faza cu deplasarea mandibulei. aparatele le-am pus la diferenta de 2 saptamani.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu se poate sa-ti pui numai sus. Gandeste-te ca aparatul respectiv iti largeste maxilarul superior in timp ce maxilarul inferior va ramane ingust. Dintii de jos ar ramane in spatele celor de sus, asa cum un semicerc mai mare in cuprinde pe cel mai mic. In timp, mandibula s-ar deforma, exact cum spune doctorul.
Pe de alta parte, nu e neaparat sa incepi sa porti ambele aparate in acelasi timp. Poti sa-l cumperi acum pe cel de sus iar pe celalalt peste cateva saptamani sau luni. In fine, asta e in functie de cum considera doctorul dar pe termen lung trebuie sa le porti pe amandoua.

| LifeIsColour explică (pentru anonim_4396):

Intr-adevar,medicul ortodont mi-a spus ca pe maxilarul inferior o sa-mi pun aparatul la 2 luni distanta, dar eu as vrea sa-l port dupa ce il dau jos pe cel de sus.Voi purta aparat metalic, asa a decis medicul, iar pe langa faptul ca in primele zile senzatia e neplacuta, e si foarte inestetic.

| NUAMR a răspuns:

Eu am maxilarul mic si trebuie sa ii porti pe ambii pentru ca asa cel inferior se va asa ca forma dupa cel superior.Insa trebuie sa faci cum spune doctorul ca altfel e posibil sa ti se deformeze mai rau. Daca te intreb, o sa iti pui si dijunctor?

| LifeIsColour explică (pentru NUAMR):

Buna,nu,cel putin pana in momentul de fata medicul ortodont nu mi-a spus ca ar trebui sa port disjunctor.Cel mai probabil, alte informatii voi primi cand imi voi pune aparatul dentar.