| MarilizatiLegajuana a întrebat:

E o poveste lunga, poate chiar prea lunga. Cine doreste cu mai multe sa ma ajute il rog sa ma contacteze pe privat.
In clasa a saptea mi-a placut de un baiat. El a aflat si m-a evitat tot anul (nu e genul de baiat care sa accepte o relatie la varsta asta, 14 ani). La inceputul clasei a opta am fost impreuna cu colegul lui de banca. Peste ceva timp (mentionez ca ai mei colegi imi ziceau ca tipul e gelos) baiatul respectiv mi-a cerut scuze ca m-a evitat atata timp si mi-a zis ca in clasa a a saptea m-a placut, dar a tinut tot in el si ca si-ar dori sa fim prieteni sau cei mai buni prieteni, dar nu impreuna. M-am despartit de colegul lui. Am inceput sa ne imprietenim, iar eu ii percepeam toate gesturile ca pe dovezi ca simte ceva pentru mine. Se pare ca am inteles gresit, caci am inceput sa imi exprim sentimentele fara nicio jena. El nu m-a indepartat, pana intr-o zi cand i-a marturisit colegei mele (buna prietena) ca el e satul sa-i mia bat apropouri si ca si-ar dori sa fim doar buni prieteni. A fost suparat pe mine o vreme, apoi se pare ca ii mai trecuse si am inceput iar sa vorbim. Mi-a explicat si el cum sta treaba, la care eu i-am replicat: "Si cu toate gesturile acelea, ce erau cu ele?", iar el mi-a raspuns "Pai pur si simplu esti fata din clasa cu care ma inteleg cel mai bine, pe care o apreciez cel mai mult etc". Am zis ok. Alta chestiune pe care cred ca ar trebui sa o mentionez este ca de ziua lui, acum ceva timp, i-am facut o bratara handmade (bratarile prieteniei). De Valentine's Day am gasit in banca o bratara handmade (el mi-a facut-o). Imediat dupa asta, mi-a zis ca din acest gest trebuie sa inteleg ca vrea sa fim doar prieteni. Din nou, eu i-am reprosat ca din comportamentul lui nu reiesea asta. Nu a mai zis nimic. Mai tarziu, tot in acea zi, mi-a trimis un mesaj dubios: "Stii acel moment cand vezi cum totul se surpa in fata ta si nu poti face absolut nimic, deoarece esti anulat de o forta pe care nu o poti infrange. Si nu e vorba de nicio fata, e ceva ce sigur nu iti vei da seama, ceva din fata caruia nu poti face chiar nimic si trebuie sa faci totul impotriva propriei fiinte,. Daca intelegi, imi dau seama ca va fi o schimbare, daca nu, ia-ma ca pe un prost care nu stie ce spune, delireaza intr-o agonie.". L-am rugat sa imi zica direct ce are de spus, fara teatralizare si mi-a raspuns :" Parintii mei se baga peste tot...Nu ca ar fi citit conversatiile, dar pe unele plane sunt foarte stricti."
Apoi am inceput sa ma comport stupid. Imi era ciuda ca il intelesesem gresit si am inceput sa ii reprosez tot felul de chestii (urate). El nu a spus nimic, a acceptat, pana cand am depasit limita. In clipa aceea si-a dat jos bratara, eu la fel. Eu am aruncat-o, el nu stiu ce a facut cu ea. Mi-a reprosat ca nu sunt ceea ce vreau sa par in fata lui si ca el nu este un iubit de rezerva. Totul parea sa fie distrus, la propriu. Nu vreau sa fac o drama din intamplarea asta, dar incerc sa ma exprim cat mai precis. Incet, incet, a inceput sa ii treaca, eu recunoscusem ca gresisem si ii cerusem scuze. Nu m-a luat in seama, insa. Apoi, cand a vazut ca eu nu mai dau niciun semn de viata (mesaj) a dat el. La un momentdat, intr-un oarecare context, mi-a zis ca reprosul lui (in care ma cataloga drept prefacuta) aveau rolul sa ma faca sa reactionez intr-un anumit fel, iar el sa vada daca imi pasa cu adevarat de el. Oarecum, s-a autoinsultat (prost) pentru ceea ce s-a intamplat, dar fara prea multe regrete, nu e genul. A inceput sa se repare situatia, ne intelegem bine acum.
Acum, sa va zic cateva din "gesturile" sale":
A. Inainte de cearta
1. Se holba la mine si isi schimba directia privirii.
2. Imi lua apararea.
3. Mi-a reprosat ca s-a simtit ranit cand eu eram impreuna cu colegul lui.
4. Se dadea in spectacol in fata mea.
5. Ma ajuta de fiecare data cand ii ceream ajutorul, indiferent ce presupunea cererea mea.
6. Cand le-am zis ca vreau sa ma duc la liceul militar, s-a aratat cel mai ranit dintre toti.
B. Dupa cearta
1. Discutam intr-o zi despre compatibilatea dintre zodii, la care eu am zis ca leul (eu) si fecioara (el) nu sunt compatibili. La care el m-a intrebat : Tu esti leu? Am raspuns afirmativ, la care el : "Oricum, eu sunt la o zi sau doua diferenta de balanta, deci sunt mai mult balanta."
2. De 1 martie, el a fost singurul care mi-a dat martisor.
3. holbatul
etc. Acum as vrea sa aud parerea voastra in legatura cu toata aceasta telenovela. Ma place sau nu? si orice alta parere.

3 răspunsuri:
| Doub a răspuns:

Uaau, ce filozof e prietenul tau. M-a impresionat.
Nu, nu te place. Ti-a zis si el asta de n ori.

| Dariusuu a răspuns:

Întreabă-l naibii pe el că n-ai de unde să ştii dacă te place poţi doar să intuieşti doar!

| MarilizatiLegajuana explică:

Okay. O sa.l intreb. Ce poate merge rau.