| SuntFataInPlm a întrebat:

eu ma tai, acum 5 minute m-am taiat, si am scos lama de la big, inainte faceam direct cu lama, frecam pana iesea sangele, cam am pus lama pe picior, mi-a taiat pielea asa rau, si am vazut ceva alb adanc, e mai adanca, si era carne sigur, am oprit sangerarea cu servetele, strangeam ca sa incerc sa lipesc inapoi rana, o sa am semne? oricum nu se vede, ca am in sus la picior unde se poarta pantaloni scurti, o acopera, dar mi-e frica, am luat servetele si am lipit de rana si am facut un fel de bandaj, ce sa fac?' o sa am semn? mor, regret enorm ca am facut asta, nu voiam semne eu le faceam mici, ajutati-ma, mama mea stia ca ma tai dar i-am promis ca n-o mai fac, nu vreau sa ii spun ca am inceput din nou, ajutati-ma ce sa fac sa imi fie bine la rana?

10 răspunsuri:
| Lace a răspuns:

Salut.
Degeaba primesti numai mesaje de compatimire si cu o gramada de sfaturi. Viata e extrem de simpla, exact cum tu ti-o doresti. Daca te tot gandesti la ce-i mai rau, e alegerea ta, e efectul a ceea ce tu vrei. Iar ceea ce tu ti-ai facut acum.mi se pare usor o frustrare, pare ca tu cauti foarte multa atentie. Alta explicatie nu iti dau.

| SuntFataInPlm explică (pentru Lace):

Nu caut atentie, este un site unde se pune intrebari, si aveam nevoie de ajutor cum sa ascund rana sau sa nu se infecteza, etc. Atata timp cat nu ma cunosti nu poti zici orice vrei tu despre mine. Nu e cum mi-o doresc, logic ca imi doresc sa fie mai frumoasa, dar nu pot schimba nimic in sensul ala.

| Lace a răspuns:

Tot ce ti se intampla e consecinta gandurilor tale. Si ccrede-ma, la varsta pe care o am...am intampinat si intampin probleme uriase, semnificative. So what? Ar trebui sa ma tai, sa ma sinucid? Nu imi pasa ce fel de poveste ai...multumeste-te ca ai un acoperis deasupra capului si ca respiri fara probleme. Daca iti doresti sa se schimbe ceva in viata ta, incepe prin tine. Nu mai arunca vina pe ceea ce ti se intampla. Arunca vina pe tine. Schimba ceva daca iti doresti.

| FemeiaPisică a răspuns:

Dezinfectează rana cu puţin spirt, apoi foloseşte o cremă cicatrizantă.

| OmulDeStiinta1986 a răspuns:

A te taia e un comportament des intalnit la persoanele deprimate.ce au probleme in viata si nu le rezolva. e nevoie sa consulti psihologul de la scoala sau sa vorbesti cu parintii despre asta sa mearga ei cu tine la un psiholog. e mai bine sa iti anunti parintii ca a revenit problema decat sa ascunzi. e nevoie sa iti confrunti problemele din viata si sa eviti stresul.

| piticelm a răspuns:

Te tai, ceri ajutor si tot tu esti tare in clanta si vorbesti urat..Chiar ai probleme psihice si ar fi mai bine sa ti le rezolvi, nu sa vorbesti cu ''mars''. Acest apelativ ar trebui sa fie folosit pentru tine, nu pentru cineva care iti spune ca esti bolnava psihic!

| SuntFataInPlm explică (pentru piticelm):

Ma insulti si vrei respect? Hai, te rog lasa-ma

| piticelm a răspuns (pentru SuntFataInPlm):

Nu mie imi spusesesi ''mars'', nu stiu cu ce te-a insultat persoana respectiva, deoarece a spus doar ca ai o problema.Si nu, nu mi-as dori respect din partea unei debile, n-ar avea sens.

| SuntFataInPlm explică (pentru piticelm):

M-a facut proasta direct, ce problema?
Oricum nu mai apare raspunsul si nu stiu de ce. Nu a zis ca am o problema, mi-a zis ca-s proasta. Sa stii ca sunt normala, doar ca depresia nu te face nebun e o boala mai mult sufleteasca.

| SuntFataInPlm explică:

Stiam ca acesta este un site in care ajuti oameni si ei te ajuta pe tine, nu judeci oameni. Te rog, mars de aici.