| oliviascarlett a întrebat:

eu sunt in clasa a 9a la stiintele naturii si e mult mai greu decât mă asteptam,din cauza biologiei,pentru ca nu reusesc sa retin si niciodată nu mi-a plăcut sa tocesc. Puteti sa îmi spuneti cum ar trebui sa încât ca sa retin si sa iau note mari, ptc eu chiar îmi doresc sa intru la medicina.

Răspuns Câştigător
| R0R0 a răspuns:

Pai.
Poti sa iti scrii pe o foaie ideile pricipale, cu {,} culori diferite si incearca sa retii.Iar la test/raspuns o sa iti amintesti ca{,} ce te-a intrebat era scris cu mov (sau orice alta culoare).

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stai tu liniştită că nu ai ce face cu botanica la medicină.
Anatomie faci dintr-a 11a, nu te mai stresa cu frunze, ţesuturi şi alte prostii.

| Robert1999999 a răspuns:

Incearca sa extragi esentialu, sa reti ce ai mai important, asa fac eu, si crede-ma, retin mai bine asa. happy

| BiancaCherescu a răspuns:

Scuze, dar dacă nu îți place să tocești nu cred că ai șanse să intri la medicină. Am fost și eu la Științele Naturii și m-am transferat la Mate-Info. Medicina nu era de mine.
Ai încă posibilitatea să îți alegi altceva.
Baftă!

| oliviascarlett explică:

Problema e ca profa noastră nu vrea doar esentialul, ea ne preda Putin in caiete, dar la teste ne întreabă lucruri pe care nu le-a predat, asa ca noi trebuie sa tocim tot manualul.

| Ştefan_Adriana_1999 a răspuns:

Nu te complica, cel mai bine e sa nu dai anul asta teza la bio, si sa inveti cat poti, la medicina nu iti va fi necesar tot surplusul asta de informatii (inutile, parerea mea)