| AlinaMaria111 a întrebat:

Buna,TPU!
Fata mea trece anul acesta in clasa a V a.Ea este o fata destul de dezvoltata,si imi este frica de cum se va acomoda cu noul colectiv, cu ceilalti copii mai mari decat ea si de schimbarile de comportament pe care le va avea.
Cum ar trebui sa ma comport cu ea si la ce schimbari de comportament ma pot astepta de la ea in urmatorii ani de Gimnaziu?

Răspuns Câştigător
| RainmakerX a răspuns:

Eu am 17 ani dar totusi incerc sa va raspund.Depinde foarte mult de cum o sa vada fata dvs noul colectiv.
Daca acesta o sa fie unul primitor in care o sa-si gaseasca repede prietene atunci cel mai probabil o sa devina precum acestea, un pic mai impulsiva...
Daca nu-si va face multi prieteni atunci se va inchide in sine si in acest caz ar fi recomandat ca dvs sa discutati cu ea, sa vorbiti cu ea ca sa nu se simta complet singura. In acest caz parintii devin un fel de "cei mai buni prieteni".

Este doar clasa a 5-a, nu este vorba de liceu sau cine stie ce alt loc bizar...
copiii aceia sunt la fel ca fiica dvs, deci daca aceasta este zambitoare si daca nu se ia de ei atunci se va acomoda bine, o sa aiba multi prieteni.
Regula de baza ca sa ai prieteni la scoala este ca orice ar face colegii atata timp cat tu nu esti implicat atunci mai bine nu te bagi.
Aveti grija la noii sai prieteni. Unii dintre ei pot sa aiba o influenta rea.
Este o perioada in care cu totii sunt curiosi ...foarte curiosi si sunt in stare sa faca multe lucruri prostesti pentru a se apropia de acei prieteni.
Exista 2 posibile schimbari de comportament :

1. Daca este acceptata de cei din jur si daca se impaca bine cu colegii atunci va deveni un pic mai increzatoare in propriile puteri si aroganta totodata...

2. Daca nu gaseste fete care sa fie ca ea, daca nu isi va gasi prieteni atunci o sa fie singuratica si ar fi recomandat sa vorbiti cu ea, s-o intrebati ce a mai facut s.a.m.d ca sa vada ca macar dvs va pasa de ea si de ce face la scoala.
In acest caz ori devine trista si retrasa ori un fel de rebela.

La ce sa va mai asteptati?
1.S-ar putea sa apara notiunea de "prieten", este un lucru obisnuit ca fetele de prin clasa a 7-a sa aiba prieten pe care ele il numesc "iubit". Este o chestie de moment care nu se manifesta la toti.

2. Poate sa va ceara anumite lucruri doar ca sa se asemene cu colegele ei (ca sa fie acceptata de acestea) -ex obiecte vestimentare ce se aseamana cu ale colegelor, bratari s.a.m.d Vrea sa fie la moda.

3.S-ar putea sa se supere daca o sa intrati prea mult in viata ei...asa suntem noi toti adolescentii, ne suparam daca deciziile noastre sunt considerate gresite de cei din jur...la fel este si cu cei mai mici doar ca ei nu sunt atat de "caposi" ca noi.

4.S-ar putea sa vrea sa faca anumite schimbari la ea pentru a semana cu celelalte fete. (ex :coafura si alte lucruri.)

Deci dvs trebuie sa-i fiti alaturi, sa fiti atenta la prietenii fetei ca aceasta sa nu fie adusa pe un drum gresit de acestia si cel mai important, trebuie sa-i acordati un spatiu personal. Sa nu fiti prea insistenta cu unele intrebari care s-ar putea s-o jeneze intrucat se supara...Intrebati-o de cate ori puteti "Cum a mai fost pe la scoala? ", chiar daca ea pare ca se simte prost cand aude aceasta intrebare, chiar daca este rautacioasa si nu va raspunde, aceasta intrebare contureaza faptul ca va pasa de ce face ea la scoala si ii da motive ca sa traga mai tare.
Este doar parerea mea.
Va doresc o seara placuta in continuare!

| AlinaMaria111 explică (pentru RainmakerX):

Iti multumesc foarte mult pentru acest raspuns, cu siguranta ma va ajuta pe viitor!

| RainmakerX a răspuns (pentru AlinaMaria111):

Ma bucur ca v-am ajutat! Va doresc o seara placuta in continuare!

9 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu dragoste, blandete si cu mult sprijin, la fel ca si pana acum. E normal sa se mai schimbe, asta nu avem de unde stii sigur!

| Scarbo a răspuns:

Sfatul meu, este ca ar trebui sa fiti mai stricta cu ea, sa faceti asa cum credeti dv ca e bine, nu cum spune ea. De la liceu in sus puteti sa o lasati mai moale, dar pana atunci trebuie sa o pregatiti pentru viitor, "relatiile" cu baieti, si iesirile cu prietenii in timpul scolii nu trebuie sa existe in mintea ei.

| klau074 a răspuns (pentru Scarbo):

Nu va suparati dar ce ati spus dumneavoastra nu e corect.
Iesirea cu baieti sau "relatiile" trebuie sa existe dar si cu prieteni sambata si duminica happy

| klau074 a răspuns:

Eu am doar 14 ani si trec in liceu.
Mama mea a avut niste reguli pe care eu le credeam "reguli tampite"
Ma lasa sa ies cu prieteni doar vineri sambata si duminica
In clasa a 7 a mi-am facut "iubit" sa spunem asa, dar ea m-a invatat sa fiu cat mai apropiata de ea.
Incercati sa fiti cea mai buna prietena gen: uite iti spun un secret pe care tatal tau nu il stie [chiar daca stie], si ea va castiga increderea dumneavoastra
Sper ca v am ajutat happy

| ComanAndreeaIulia a răspuns:

Pai de obicei in clasa a 5a, cum au trecut de clasele primare, vor sa fie mari, incearca sa se sarute cu cei mari pe holuri si fac alte porcarii.

| Naimad a răspuns:

Adolescenta timpurie incepe de la 11 ani. Fata dumneavoastra "sufera" de aceasta "evolutie". Aici sta toata personalitatea ei din viitor. Daca e frustrata in adolescenta, e frustrata mereu. Nu va speriati. Nu trebuie sa va certati mult cu ea! Trebuie sa o tratati exact la fel!