| Didi908 a întrebat:

Iau pastile anticonceptionale Yasmin de 9 luni si am avut contact sexual protejat dar si neprotejat (asta tinand doar 2-3 minute la inceput)... menstruatia mi-a venit normal la aceeasi data dar mai putin ca in alte dati si e inchisa la culoare, e un maroniu inchis. Nu exista riscuri de sarcina, nu? tin sa mentionez ca menstruatia a venit la data fixa din cauza pastilelor

1 răspuns:
| SkyPilot a răspuns:

Eficienta Yasmin este intre 92% (tipic) si 99.7%. Vezi aici:
https://www.optionsforsexualhealth.org/......ods/yasmin
Nimic in materie de sex nu e complet lipsit de risc (in afara de abstinenta totala).
Dar daca ai avut menstruatia, totul este in regula, chiar daca a avut alta culoare.