| fumsipraf a întrebat:

Buna tpu.la ce se refera citatul:' viata e ca un joc de sah"?

8 răspunsuri:
| thegatekeeper a răspuns:

Sahul e un joc de strategie. Si in viata ai nevoie sa te gandesti la niste strategii pentru a obtine ceea ce doresti si pentru a reusi. Trebuie sa stii ce ''mutari'' sa faci la momentul potrivit pentru a elimina obstacolele si a ajunge in ''pozitia'' dorita. Similaritatile pot continua daca te gandesti si la alte comparatii intre cele doua.

| sellenaD a răspuns:

In primul rand fiecare mutare are consecintele ei.2. Avem impresia in ambele cazuri ca suntem liberi sa facem ce mutari/schimbari, alegeri vrem, desi acestea sunt limitate.3 De multe ori suntem atenti doar sa nu pierdem ''regina''si sacrificam restul pana realizam ca am pierdut mai mult, chiar tot.4 Ambele se pot sfarsi brusc depinde de jucator, intr-o masura, cum si cat de repede...

| eu4you a răspuns:

Se refera la faptul ca, in viata, la fel ca si la sah, trebuie sa te gandesti foarte mult pana sa faci urmatoarea mutare, in orice situatie. Daca faci mutarea gresita, mai pierzi cate un pion. Dar, trebuie sa te concentrezi in continuare, sa nu te sperii ca mai pierzi pioni ca sa nu ajungi sa fii invins la acest joc:al vietii si al sahului.
In fine, daca pierzi la sah, nu e chiar asa tragic...

| Carmen100 a răspuns:

Iti spun ce inteleg eu personal:
ca uneori castigi si alteori mai piersi, trebuie sa fii atent la ce miscari faci si sa ti le asumi. Daca pierzi o piesa, nu e capat de drum, jocul merge inainte.
Sper ca ai inteles ce am zis aiciwinking

| Fantastic7 a răspuns:

Gândește-te și tu ce presupune jocul de șah și probabil se referă la faptul că viața presupune aceleași atribute

| fumsipraf explică:

Nu stiu sa joc sah si nu imi pot da seama

| Delia272 a răspuns:

In viata oamenii se omoara reciproc ca la sah.

| Glen95 a răspuns:

Se refera la faptul ca nu stii ce te asteapta la urmatoarea "mutare", consecintele fiind iremediabile. De altfel, trebuie sa iti pregatesti din timp strategia, mutarile, apararea, atacul, iar apoi, pe masura ce trece timpul, sa te adaptezi.