| ProudArriane a întrebat:

Noi la şcoală avem un domn profesor de Limba şi literatura română exigent, are nişte idei mai extravagante când vine vorba de teme şi nu se dă în lături de la a pune note de 2 dacă acestea nu sunt efectuate. Pentru vacanţă ne-a dat ca temă să găsim alţi copii care au fost născuţi în aceeaşi zi cu noi şi să comunicăm cu ei cumva. Acesta ar fi menit să fie un exerciţiu de comunicare, în care noi, elevii, să realizăm un proiect video cu acele persoane şi să vedem dacă există similarităţi sau diferenţe între noi la nivel moral. L-am întrebat pe domnul profesor cum vom face această temă, iar el a spus să întrebăm la spitalul unde ne-am născut ce alţi copii s-au născut în aceeaşi zi cu noi. Dânsul a spus că va verifica dacă proiectul nostru este veridic, dacă persoanele din el sunt într-adevăr născute în aceeaşi zi cu noi.
Dar eu nu am cum să fac rost de acele informaţii de la spital, deoarece am fost născută în Târgovişte, iar acum sunt la Bistriţa cu familia de sărbători.
Am fost născută la Spitalul Judeţean de Urgenţă Târgovişte, pe data de 26 aprilie 2000. Dacă vreunul dintre voi este născut în acelaşi spital şi la aceeaşi dată, vă rog să-mi spuneţi, măcar fac un proiect scris, dacă nu ne putem întâlni.
Întrebarea mea este: cum fac rost de aceste informaţii? Dacă reuşesc să ajung la spital îmi vor da informaţiile? Este vreo şansă ca informaţiile să fie pe net?

4 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Undeva, în universul informațiilor fotbalistice, eu am găsit, foarte des, informația : oameni născuți în 1975 ( de exemplu).
Să zicem că tu ești născut la data de 5 august 2000.
Tastează „oameni născuți în ziua de 5 august 2000" și, n-ar fi exclus să găsești, cumva, ceva.
Zic, probabil. Nu e o certitudine ceea ce afirm eu.
Încearcă!
În mod normal, ceea ce v-a cerut profesorul vostru e o muncă de detectiv, cum mai vezi așa ceva prin filmele americane.
Spor la treabă!

| BadAngel3 a răspuns:

1.Eu m-as muta de acolo.
2.Sa imi puna 2 daca vrea. De unde pana mea sa fac rost de asemenea informatii?

| SorinelF86 a răspuns:

Daca ai cont de fb si ai cateva sute de prieteni probabil vei gasi pe cineva nascut in aceeasi zi, daca nu ai nu trebuie sa-ti faci fb doar pentru asta, roaga-ti prietenii sa caute pe profilele lor persoane nascute in aceeas zi

| mariusQ a răspuns:

1.Profesorul tau e ticnit, fara suparare
2.Eu sunt nascut pe 28 aprilie 2000 ..as fi vrut sa te ajut dar uite ca universul nu a fost de acord
3.Cel mai bine ai face rost de informatii la acel spital.dar va dura o gramada ..pana mergi, afli datale, cauti acea persoana, si intr-un final (daca ea este de acord) iti faci tema
4.O sa creada ca minti daca spui ''am fost in vacanta bla bla.'' asta cred toti profesorii
5. Prin urmare. ultima solutie e sa cauti pe net datele sau sa cauti alta persoana cu care sa iti faci tema ..si daca as nu merge va trebuii sa mergi la spital ..sau te poti duce la cel mai apropiat spital de tine. poate vei gasi o persoana nascuta in aceeasi zi cu care sa discuti