| anonim_4396 a întrebat:

Nu mi-a mai venit menstruația de vreo 7 luni și nu am avut niciunde contact sexual pana acum, iar când îmi venea menstruația îmi curgea destul de mult și mă ținea vreo 2 săptămâni. Un sfat?

7 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul tau teoretic lipsesc ciclurile menstruale. In cazul in care ciclul menstrual este neregulat lungimea acestuia poate sa difere foarte mult unu fata de altul chiar si daca sunt consecutive. In conditii normale menstruatia se produce intotdeauna dupa FIX 14 zile din momentul producerii ovulatiei, in cazul in care ovulul nu este fecundat. Insa in cazul tau nu se produce OVULATIA deoarece sistemul tau hormonal nu functioneaza in mod normal si in lipsa ovulului nu se produce nici menstruatia si astfel se instaleaza amenoreea secundara. Functionarea defectuoasa a glandele responsabile de producerea celor 2 hormonilor feminini estrogen si progesteron care coordoneaza intregul mecanism de reproducere influenteaza decisiv numarul zilelor fiecarui ciclu menstrual. Functionare defectuoasa a acestor glande endocrine, influenteaza producerea ovulatiei si implicit si momentul producerii menstruatiei. In cazul tau este vorba de niste dereglari hormonale mai deosebite, care dezechilibreaza raportul optim dintre cei doi hormoni feminini amintiti si acest lucru determina ca ciclul tau menstrual sa fie unul extrem de neregulat, in care imprevizibilitatea este factorul predominant deoarece numarul de zile al fiecarui ciclu menstrual poate sa difere chiar foarte mult intre ele. In cazul ciclurilor menstruale neregulat este considerat ca fiind perfect normal si cel de 21 de zile (cel mai scurt), dar si cel de 35-42 de zile sau unul lung de 56-63 de zile sau si mai lung cu un numar de zile imposibil de preconizat. Doar in situatia in care menstruatia nu se produce nici dupa trecerea a 3-4 luni, se poate considera ca este vorba de o amenoree severa care poate fi semnalul afectiunii numite sindromul ovarelor polichistice (SOPC), adica o dereglare hormonala mult prea severa si intr-o astfel de situatie consultatia ginecologica devine obligatorie. In cazul in care ovulele raman inchistate in masa foliculului ovarian, apare fenomenul denumit sindrom al ovarelor polichistice si din acest motiv apare si amenoreea adica lipsa menstruatiei pe perioade mai lungi sau mai scurte, uneori foarte lungi de peste 4 luni de zile. Daca SOPC nu este tratat corespunzator afectiunea in timp evolueaza si uneori poate provoca chiar si sterilitate. Trebuie sa te prezinti la un cabinet, o clinica ginecologica pentru consultatie fiindca doar medicul ginecolog pe baza investigatiilor intreprinse si pe baza rezultatelor analizelor hormonale poate sa-ti prescrie tratamentul adecvat. Lipsa indelungata a menstruatiei nu este considerata ca fiind o boala, de fapt este considerata o afectiune mai mult sau mai putin grava, dar totusi ar fi indicat sa nu mai amani prea mult vizita si consultatia medicala. Multa sanatate!

| Doub a răspuns:

Mergi urgent la doctor

| vocea a răspuns:

Trebuie sa mergi urgent la doctor cum de ai stat 7 luni e clar ca e grav bafta, draga

| PikaPikaChuChu a răspuns:

Prima data discuta cu mama ta, mai apoi stabiliti o intalnire la medicul de familie. El iti poate recomanda un tratament pentru reglarea sangerarii sau o vizita la ginecolog.
Nu mi se pare deloc in regula ce spui tu... Incearca sa iti reglezi alimentatia(respecta mesele, nu manca numai kfc, mec si fast food), incearca sa nu fii stresata, respecta programul de somn, fai miscare
Ar trebui neaparat sa mergi la un doctor

| Ariana12321 a răspuns:

Niciodată*

| Rebeca003 a răspuns:

Stai linistita ca o sa. Ti vina vremea sa ai si ciclu nu te panica

| TonyCel a răspuns:

Vino la mine.