| Giulia97Anna a întrebat:

Ofer funda! Am si eu o problema.Acum cateva luni aveam doua colege cu care ma intelegam foarte bine cu ele.Pana cand au inceput sa ma barfeasca.Am ramas uimita cand am auzit ce barfe am auzit despre mine.Ca am stat cu un baiat si dupa o saptamana i-am cazut la pat.Asta nu e adevarat! Chiar nu stiu de unde au scos-o pe asta.Am doar o vaga banuaiala, ca fostul meu prieten le-a zis ceva, care nu e adevarat. Ultima oara cand am vb ne-am vorbit foarte urat si a zis ca o sa se razbune pe mine.Si colegele acelea care ma barfeau mi-au zis ca un baiat le-a zis ceea ce-am am auzit si eu.Plus de asta ma barfeau ca cica as fi chiar si gravida! Ca cica m-au vazut cu burta mare :/ Ei bine m-am ingrasat, acum am mai slabit putin, dar pentru ca gata o fata s-a ingrasat si are burta e gravida.Acum sunt foarte barfita si multi si-au schimbat parerea despre mine, si nu stiu ce sa fac.Acum sunt luata drept o cu*va, desi nu am avut in viata mea pana acum decat 4 prieteni(am 17 ani).Si am stat mereu cuminte la locul meu.Si inca ceva, am inceput sa ma aranjez putin mai mult, sa am grija de mine.Sa ma dau cu putin fond de ten si cu tus, dar putin.Si cred ca fetele din clasa cu mine sunt indivioase.Inainte nu ma machiam, si totul era ok, dar de cand am inceput sa ma machiez si eu putin parca au inebunit.Ma barfesc mereu, ma injura si una dintre ele mi-a daramat geanta cu carti, caiete cu tot.Stiu ca am scris mult, dar m-am descarcat si eu.Un sfat, ceva?

Răspuns Câştigător
| danay72 a răspuns:

Ai dreptate, probabil sunt invidioase, iar acest lucru arata ca nu au fost prietene adevarate.Pe situl jw.org sectiunea adolescenti poti gasi un filmulet dragut despre prietenii.

4 răspunsuri:
| SkyPilot a răspuns:

Nu ai si niste prieteni/prietene care sa te apere? Spune-le si lor ce ai scris aici!

| Giulia97Anna explică (pentru SkyPilot):

Am prieteni.Si doar unul singur incearca sa faca ceva, dar degeaba...Greu mai gasesti prieteni adevarati in ziua de azi.

| SkyPilot a răspuns (pentru Giulia97Anna):

Nu prea ai ce sa faci, decat sa fii o doamna si sa ignori scorpiile. Poti eventual sa raspunzi ca le lipseste ceva, fara sa specifici ce. Poate fi mintea, sau bunul simt sau ceva ce au numai baietii happy Nu poti sa inchizi gura lumii.

| TonyTZu a răspuns:

Nu am citit tot dar raspunde-le cu aceasti moneda barfestele si tu pe la spate si daca te bag in seama fa-te ca nu le vezi asa o sa le doara cel mai tare.Atunci cand o sa taci ele or sa se oftice