| fearlessss a întrebat:

Buna TPU
Probabil la unii o sa vi se para cam aiurea intrebarea, dar chiar as vrea sa vad si sugestiile altora.
Faza e ca eu ascult un gen de muzica, dar 60% din atitudinea mea cu restul oamenilor nu e cea, sa zicem 'promovata' de stilul meu de muzica
Adica. Eu ascult rap de la aprox 11 ani si in prezent am 15. Ador muzica asta, ma regasesc in multe piese, pur si simplu iubesc enorm tot ce tine de rap si de fapt se toata cultura hip hop. Ascult Cedry2k, Dragonu,Sisu, Nimeni Altu,Kazi,Chimie,CTC,El Nino, Alan&Kepa, Parazitii, Bug etc. Majoritatea ascultatorilor de acest de gen sunt tupeisti, spun lucrurile in fata, sunt foarte sociabili si se imbraca mai diferit. Eu in schimb sunt foarte timida, ma feresc sa zic totul pe fata si imi fac greu prieteni si ma imbrac ca orice alta fata care ar asculta pop etc ( gen blugi si un tricou). Mai nou am inceput sa mai stau asa cate putin cu un anturaj care asculta rap dar nu sunt prea vorbareata.
Ce gresesc? De ce ascultand muzica asta asa mult, adorand cultura hip hop si idolatrizand(stiu ca nu e bine) efectiv un rapper( cedry2k) nu reusesc sa ma schimb putin, sa fiu mai sociabila, aproape toti rapperi mi se par sociabili si de aia rareori ma imprietenesc cu ei. Funda

5 răspunsuri:
| AtateaConditii a răspuns:

Pentru ca tu nu crezi cu adevarat in ce spun versurile, ti-e frica de urmari, nu intelegi mesajul versurilor si te lasi invinsa de teama. Poate e din cauza ca si asculti numai melodii negative care iti transmit ca viitorul nostru e de rahat nu mai are nici-o sansa. Asculta rap pozitiv( nu prea exista dar nalaughing), asculta Im only a human.

| ElenaSA a răspuns:

Incearca sa vorbesti cand intri intr-un grup, sa-ti spui parerea. Incearca sa asculti si altfel de muzica. Daca asculti si ai surpriza sa-ti placa?

| fearlessss explică (pentru ElenaSA):

Mai ascult putin rock si reggae. In nici un caz nu o sa ascult ceva comercial, ceva care nu transmite nimic. Si nu inteleg ce legatura are ''asculta si altfel de muzica'' cu intrebarea mea?!

| ElenaSA a răspuns (pentru fearlessss):

Pentru a incerca sa te cunosti mai bine. Sa vezi si altfel de stiluri.

| onelove12 a răspuns:

Adica nu intelege gresit acum. Daca incepi de exemplu sa asculti rock nu neaparat comportamentul tau o sa devina treptat unul mai "agresiv". Asculti genul asta de muzica pentru ca, cum ai spus si tu te regasesti in multe melodii si in plus te relaxeaza. Muzica de obicei iti influenteaza starea de spirit, te linisteste.Zic si eu acum, asa cum esti tu, esti speciala! Nu trebuie sa te schimbi doar pentru a face altura pe plac sau ca vrei sa devii remarcata. Fete ca tine nu sunt multe.In ziua de azi te ingrozesti pur si simplu cand vezi o fata pe strada injurand o musca.Si ca sa iti faci prieteni trebuie doar sa-i lasi sa intre in vorba cu tine si sa iti deschizi mintea spre noi orizonturi.Si daca faci parte dintr-un grup nu trebuie din prima sa te faci remarcata.Inveti,tragi concluzii si apoi arati ce stii. :*