| anonim_4396 a întrebat:

Săptămana viitoare îmi pun aparat dentar dar am o problema. Sus, am o masea care e aproape mâncata de tot de carie, mai am câteva colturi, dar are rădăcina buna si dortodontul nu prea vrea sa o scoată ca ramân cheala in gura. Credeți ca mi-o pot scoate dupa ce îmi pun aparatul sau se poate plomba? Vreau sfaturi de la cei care au trecut prin asta dau stiu, funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai cel mai bine ar fi sa iti cureti mai intai dantura pentru a nu intampina probleme cu aparatul dentar. Poate daca situatia se va agrava, va fi nevoie sa ti-l scoata si sa ti-l puna iar, asta in cazul in care iti pui aparat dentar fix. Daca ai unul mobil nu este o mare problema.

| PeFuga a răspuns:

Un medic bun ar recomanda rezolvarea tuturor problemelor inaintea cimentarii aparatului dentar! Ideal ar fi sa iti plombezi acea masea inainte petru ca dupa acea va fi mai greu. Si o igienizare a danturii (detartraj, air-flow, periaj profesional) ar fi recomandata tot inaintea montarii aparatului...