| pikapikaaa a întrebat:

sper din tot sufletul sa luati in serios problema mea

Deci, am 14 ani si nu am prieteni toti sunt falsi ori toti au "grupulete" ori nu au timp de nimic(iar cei care au grupulete sunt golani) am incercat sa caut o prietena cea mai buna dar nu gasesc sad nici macar prieteni adevarati, nu stiu ce sa ma fac, eu sincer am nevoie de o prietena care sa imi fie alaturi mereu, sa ma ajute cand am nevoie la fel si eu. Daca aveti sfaturi sa imi dati in legatura cu acest subiect astept cu mare nevoie, mentionez ca sunt intr-un cartier lipsit de copii de varsta mea insa eu sunt o fire amuzanta, iubareata, nu sunt egoista, nu sunt invidioasa, nu vorbesc de rau pe nimeni...imi doresc macar o prietena ADEVARATA va rog sa ma ajutati sad Dau funda

No hate.

4 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Iesi cu persoanele cu care poti, e mai bine decat sa stai aiurea in casa. IEsind cu respectivele persoane vei ajunge sa cunosti altele si sa-ti faci alti prieteni. Ai rabdare si agata-te de aceasta sansa momentan.

| Staind a răspuns:

rolling eyes
Rabdare

| SARKAN a răspuns:

Este normal ca tineretul sa creeze aceste "bisericute" si nu numai si adultii fac aceslasi lucru.cei ce au interese comune se vor impreieteni pe cand tu nu ai gasit inca persoanele potrivite. Daca nici nu prea ai copii de varsta ta pe acolo este si mai dificil pentru ca cei mai mari nu te vor lasa sa te integrezi in grupul lor iar ce te vor lasa vor cauta sa profite de naivitate ta, bunatatea ta etc.Parerea mea este ca ar fi bine sa iti cauti printre colegii tai de la scoala o prietena sau pe cineva cu care sa corelegi iar pe parcurs sa va imprieteniti.si in legatura cu prietenii adevarati acest lucru ai sa-l gasesti f greu. exista o vb care o spunea un batran cand eram eu copil "Mananci cu cineva un sac de sare impreuna il incepe-ti pe al2lea si si nu stii sigur cu cine l-ai mancat pe primul".
Succes

| Annef a răspuns:

Hm, și la mine este la fel.
Nu am prieteni, am prieteni falși din clasa mea.

Încearcă sa-ti faci prietene din clase mai mici sau mai mari, sau la liceu, poți să te muți în internat la un liceu din alt oraș.

Alte metode nu există.
Se spune că, în liceu îți găsești prietenii adevărați deci nu te grăbi cu prieteniile căci este timp.