| KirisakiHimea a întrebat:

Buna TPU stiu ca e o intrebare poate putin prosteasca dar e primul meu an de liceu, sunt boboc si azi mi-am cunoscut colegii.Nu stiu cum sa pot sa vorbesc cu ei cum sa pot face parte din,, gasca,, lor ca multi dintre ei fumeaza si sunt mai ..infipti,, ca mine.Cum as putea si eu sa fiu mai,, infipta,, si sa pot face fata la tot avand in vedere ca vreau sa-i cunosc mai bine.Sunt destul de retrasa si ma emotionez uneori cand vorbesc cu cineva si ma panichiez repede...ati avea cateva sfaturi pentru mine?

6 răspunsuri:
| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună.

Aşa eram şi eu în prima zi de liceu - foarte timidă şi nu ştiam cu cine să vorbesc, dar am avut noroc fiindcă, cunoşteam o colegă de la fostul liceu.
Ideea este că trebuie să fii amabilă, să le răspunzi frumos, să le dai ceva dacă îţi cer dar în anumite limite, să nu abuzeze de bunătatea ta, să zâmbeşti şi să încerci să te bagi şi tu în seamă.
Nu trebuie să fumezi şi tu. Nu trebuie să le imiţi comportamentul.
Apropo, vei vedea că mai sunt şi persoane diferite - nu cred că toţi fumează şi sunt aşa tupeişti.
Observă-le comportamentul cu atenţie. Dacă sunt câţiva care nu vorbescu mult şi vezi că nu prea se bagă în seamă, înseamnă că sunt şi ei timizi ca şi tine.
Cu timpul te vei acomoda şi îţi vei face prieteni. Prima săptămână e mai grea.

Mult succes în noul an şcolar!

| neutrino a răspuns:

Stai linistita, in curand vei fi bine infipta, daca asta iti doresti.

| aXy99 a răspuns:

Lasa emotiile deoparte si vorbeste cu colegii tai. Nu-ti recomand sa incepi sa fumezi sau alte lucruri care le fac, pur si simplu intra in vorba cu ei. Intreaba-i de la ce scoli vin, ce le place sa faca, etc. Vedeti voi, succres!

| aXy99 a răspuns (pentru aXy99):

M-am grabit cand am scris si am gresit. Am pus virgula inainte de "etc" si am mai adaugat o litera la cuvantul "succes". Scuze!

| KirisakiHimea explică:

Va multumesc mult pentru sfaturi si nici nu ma gandeam sa ma apuc de fumat happy

| Tempo a răspuns:

Bună, deci cu cei care fumează şi nu îşi văd de treabă, nici să nu discuţi cu ei. Ai grijă cu anturajul. Dar dacă prinzi şi colegi de treabă, încearcă sa-i uimeşti cu "talentele" tale.Succes.