| scorpiaX a întrebat:

sunt asa de entuziasmata ca e toamna... vai :3 inima imi e plina de bucurie cand vad frunzele cum cad.
mai e putin si incepe scoala... si mai e putin pana la Halloween happy
ador sarbatoarea asta chiar daca la noi nu se sarbatoreste la fel ca in america (ma refer ca poate copii nu merg sa colinde din poarta in poarta dupa bomboane si nu se imbraca in tot felul de monstrii)
De ce credeti ca nu e o sarbatoare oficiala si la noi?
credeti ca ar fi mai ok fara aceasta sarbatoare?
va plac traditiile de genu?

Răspuns Câştigător
| RainmakerX a răspuns:

Hey! ツ

★Faza cu "mai e putin si incepe scoala" nu ma incanta insa intr-un fel imi pare bine ca scapam de caldura, de plictiseala s.a.m.d. In fine.

★Imi pare rau sa spun asta *si mie imi place halloween-ul* insa la noi nu se sarbatoreste deloc. Daca te-ai costuma in ceva anume, orice si daca te-ai duce la "colindat" atunci cel mai probabil lumea s-ar uita la tine ca la o ciudata. *Ar crede ca esti nebuna, ca ai gresit luna, ca trebuia sa vii de Craciun etc.*

★La noi ideea de Halloween este cunoscuta de foarte putina lume si foarte putini dintre cei care o cunosc o considera interesanta.

★Ar fi fain ...in acea zi *care anul acesta este sambata lol * sa avem voie sa mergem imbracati cum vrem la scoala happy*evident, nu ceva obscen*

★La noi nu este asa ca in Sua, nici macar nu se compara.
Nu se sarbatoreste intrucat nu a fost promovata asa cum trebuia. De ce?
Pai in primul rand biserica si implicit...batranii o considera o sarbatoare satanista, in care copiii se imbraca in diavol s.a.m.d.

★Sincer, da, imi plac traditiile de genul "mai mult comerciale"
Uite, de exemplu Dragobete vs Valentine's Day. Ambele sunt cam la fel dar a 2-a are un scop mai mult comercial. Mie imi plac mult mai mult astfel de sarbatori "comerciale" si stii de ce? Simplu, imi place foarte mult acea atmosfera ...nu stiu de ce.

★Hai sa revenim la Halloween.
Eu unul nu cred ca ar fi okay ca aceasta sarbatoare sa devina una oficiala.
De ce?

★Pai degeaba imi place mie...degeaba iti place tie, trebuie sa fim seriosi, daca ar deveni o sarbatoare oficiala atunci s-ar isca un fel de "conflict intre generatii ". *care deja exista dar are nevoie de o scanteie *

★Imi aduc aminte si acum, eram eu si verisoara mea *eu eram imbracat full in negru iar in cap nu imi pusesem inca vreo masca. Verisoara era imbracata in vampir, era alba pe toata fata. Atunci cand a vazut-o bunica..."Doamne Cati, ce e asta?" "Halloween ^w^" "Doamne fereste!" Si s-a inchinat. rolling on the floor

★Deci iti dai seama ce s-ar intampla daca ar deveni sarbatoare oficiala.

★Este doar parerea mea.
Bafta! ✌

2 răspunsuri:
| ThePuffy a răspuns:

Nu e o sarbatoare officiala in Romania din cauza preotiilor, zic ca e ceva satanic. Da-i in pana mea de preotii laughing)

| Woosprit a răspuns:

Afara sunt 40 de grade aproape, intr-adevar se simte toamna asta ca a venit.

La noi nu se sarbatoreste deloc halloween-ul.
Fiecare cu traditiile lor, oare de ce nu e o sarbatoare oficiala si la americani ziua sfantului ion?